2009 թ.-ին Հայաստանում իրավապաշտպանների կողմից գրանցվել են մի շարք դեպքեր, երբ տեղի են ունեցել խոշտանգումներ, ուժի կիրառման միջոցով կորզվել են ցուցմունքներ, դիտարկվել են արդար դատաքննության խախտումներ:
Այդ մասին ասված է մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվա (այն նշվում է այսօր՝ դեկտեմբերի 10-ին) կապակցությամբ հայաստանյան մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպությունների տարածած հայտարարության մեջ:
Որպես մարդու իրավունքների խախտման վառ դեպք իրավապաշտպանները նշել են 2008թ. մարտի 1-2-ի իրադարձությունները եւ դրանց հետեւող գործընթացները:
«Մինչ այժմ չբացահայտված են մնում 2008թ. մարտի 1-ի երեկոյան իշխանությունների կողմից ուժի կիրառման հետեւանքով տասը քաղաքացիների սպանության հանգամանքները եւ պատասխանատու անձինք: Այսինքն Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից 1609, 1620, 1643, 1677 Հայաստանի վերաբերյալ ընդունված բանաձեւերը դեռեւս լիարժեք չեն կատարվել:
Այսօր ազատազրկման վայրերում շարունակում են մնալ թվով մեկ տասնյակից ավել քաղբանտարկյալներ»,- արձանագրել են իրավապաշտպանները եւ Հայաստանի իշխանություններից պահանջել.
1. ներկայացնել մարտի 1-ին տասը քաղաքացու սպանության հանգամանքների բացահայտման ուղղությամբ իրականացված գործողությունները
2. շուտափույթ բացահայտել տասը քաղաքացու սպանության հանգամանքները եւ պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին` վերջ դնելով անպատժելիության մթնոլորտի խորացմանը:
3. անհապաղ ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին` ստեղծելով առանց քաղաքական հետապնդումների երկիր":
Հայտարարության տակ ստորագրել են Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը, Transparency International հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեն, Հայաստանի հելսինկյան ընկերակցությունը եւ այլ կազմակերպություններ:

This year a number of torture cases (forcible), including cudgeling out testimonies and violations of fair and just investigation were registered in Armenia by human rights activists. The statement by several Armenian HR activists released on Human Rights Day (celebrated on Dec.10) reads.
As a striking example of human rights’ violation they mentioned March 1-2, 2008 events and subsequent processes.
“To date, as a result of forced actions by authorities on March 1-2, ten citizens’ suspicious death and responsibles’ names are undisclosed. That is resolutions (1609, 1620, 1643, 1677) adopted by PACE on Armenia are not fully implemented. Presently, there are more than 10 political prisoners in prisons,” human rights activists informed, demanding from Armenian authorities to solve the mentioned issues.
The statement was signed by Helsinki Civil Assembly (Vanadzor office), Civil Society Institute, Transparency International anti-corruption center, Helsinki Committee of Armenia, Helsinki Association of Armenia as well as other organizations.