Այսօր՝ մայիսի 18–ին, Արաբկիրում քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանած կնոջը՝ Արփինե Սողոյանին,  ցանկանում են ազատել Երևանի թիվ 16 պոլիկլինիկայից, որտեղ նա մանկաբարձ–գինեկոլոգ է։
NEWS.am–ի տեղեկություններով նրան հոդորել են սեփական դիմումի հիման վրա ազատվել աշխատանքից, սակայն նա չի ընդունել այդ առաջարկը, ասել է՝ եթե ուզում եք՝ ազատեք։
Մեր տեղեկություններով ազատման հրահանգը եղել է Երևանի քաղաքապետարանից։
Ի դեպ, միջադեպի ժամանակ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հենց այդտեղ է եղել, և ճանաչում է բժշկուհուն։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ մայիսի 18–ին, Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում ՔՊ քարոզարշավի ժամանակ միջադեպ տեղի ունեցած Նիկոլ Փաշինյանի և մի բժշկուհու միջև։ Կինը՝ բժշկական գիտությունների թեկնածու մանկաբարձ-գինեկոլոգ Արփինե Սողոյանը, նույն ինքը` 44-օրյա պատերազմում բռնի անհետացած փոխգնդապետ բժիշկ Հրանտ Պապիկյանի քույրը, մոտեցել է նրան և ասել, որ Փաշինյանը գողացել է իր հայրենիքը։ Փաշինյանը հունից դուրս է եկել, սկսել է գոռալ, սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի նախկին նախագահների, Սամվել Կարապետյանի, Գագիկ Ծառուկյանի հասցեին։
Ընդ որում, թիրախավորում էր հատկապես Ռոբերտ Քոչարյանին՝ որպես արցախցի, թեև կինը որևէ կերպ ցույց չէր տվել, թե իրականում քաղաքական ինչ նախընտրություն ունի։

Arpine Soghoyan, the woman who argued with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during the ruling party’s election campaign rally in Yerevan's Arabkir administrative district Monday, is wanted to be dismissed from Yerevan Polyclinic No. 16, where she works as an obstetrician-gynecologist.
According to Armenian News-NEWS.am’s information, Soghoyan she was urged to resign on her own request, but she did not accept the offer, and said, “If you want, fire [me].”
According to our information, the dismissal order came from the Yerevan city hall.
Yerevan mayor Tigran Avinyan was there at the time of the incident, and he knows this doctor.
As reported earlier, during the ruling party’s election campaign in the Arabkir administrative district of Yerevan Monday, an incident occurred between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and a doctor from originally Artsakh (Nagorno-Karabakh). The woman, obstetrician-gynecologist Arpine Soghoyan, the sister of military doctor Hrant Papikyan who went missing during the 44-day war in 2020, approached Pashinyan and said that the latter had stolen her homeland. Pashinyan lost his temper, started shouting, and made threats against the former presidents of Armenia Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan, as well as Strong Armenia bloc PM candidate Samvel Karapetyan, and Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan. Moreover, he specifically targeted ex-President Robert Kocharyan as a former Artsakh resident, although the woman had not said in any way what her political preferences were.