Իտալիայի դատախազությունը պաշտոնական հետաքննություն է սկսել Իսրայելի ծայրահեղ աջակողմյան ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն-Գվիրի նկատմամբ՝ անցյալ ամիս դեպի Գազայի հատված ուղևորվող հումանիտար նավատորմի ակտիվիստների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի կապակցությամբ։ Հետաքննության մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Իտալիայի դատական մարմինների իր աղբյուրին։
Աղբյուրը հստակեցրել է, որ Բեն-Գվիրը կասկածվում է ձերբակալված ակտիվիստների թվում գտնվող Իտալիայի քաղաքացիների խոշտանգումների և առևանգման մեջ ներգրավվածության համար։ Եթե նախնական քննության ընթացքում դատախազները հիմնավոր համարեն ապացույցները, գերատեսչությունը պաշտոնական միջնորդություն կուղարկի գործը դատարան հանձնելու և նախարարի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ։
Ի պատասխան Հռոմի գործողությունների՝ Իտամար Բեն-Գվիրը հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ. «Ես չեմ վախենում ո՛չ մեկ, ո՛չ մյուս հետաքննությունից և շարունակելու եմ հպարտությամբ կանգնել մեր մարտիկների կողքին»։
Իսրայելը և անձամբ Բեն-Գվիրը բախվել են միջազգային խիստ քննադատության, երբ մայիսի վերջին նախարարը հրապարակեց մի տեսանյութ, որտեղ «Ազատության նավատորմի» ձերբակալված ակտիվիստները ծնկի են իջած՝ թևերը մեջքի հետևում կապված։ Դրանից առաջ Իսրայելի ռազմածովային ուժերը միջազգային ջրերում կանգնեցրել և վերահսկողության տակ էին վերցրել հումանիտար նավերը։
Առաքելության կազմակերպիչների տվյալներով՝ իսրայելական ոստիկանության ձերբակալած 430 ակտիվիստների թվում եղել են Իտալիայի և Հարավային Կորեայի քաղաքացիներ։ X սոցիալական ցանցում Բեն-Գվիրի տեղադրած կադրերում երևում է, թե ինչպես են ուժայինները կոպտորեն գետնին տապալում կին ակտիվիստին, երբ վերջինս վանկարկում է «Ազատություն Պաղեստինին» կարգախոսը։
Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնիի կառավարությունն ակտիվիստների նկատմամբ վերաբերմունքն անվանել է «բացարձակապես անընդունելի» և կանչել է Հռոմում Իսրայելի դեսպանին՝ հրատապ պարզաբանումներ տալու համար։
Դրանից հետո Իտալիան պաշտոնապես դիմել է Եվրոպական միության ղեկավարությանը՝ պահանջելով քննարկել Բեն-Գվիրի դեմ անհատական պատժամիջոցներ սահմանելու հարցը, իսկ Ֆրանսիան արդեն իսկ ինքնիշխան որոշում է ընդունել իսրայելցի նախարարին հայտարարել անցանկալի անձ և արգելել նրա մուտքն իր տարածք։
Կազմակերպիչներն ընդգծում են, որ նավատորմի նպատակն էր ճեղքել Գազայի հատվածի ծովային շրջափակումը՝ հումանիտար օգնություն հասցնելու համար։ Միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների տվյալներով՝ անկլավի բնակչությունը դեռևս սննդամթերքի և դեղորայքի սուր պակաս ունի։
Իր հերթին, պաշտոնական Թել Ավիվը շարունակում է պնդել, որ Գազայի հատվածի ծովային շրջափակումը լիովին համապատասխանում է միջազգային իրավունքի նորմերին։

Итальянская прокуратура начала официальное расследование в отношении ультраправого министра национальной безопасности Израиля Итамара Бен-Гвира в связи с жестоким обращением с активистами гуманитарной флотилии, направлявшейся в сектор Газа в прошлом месяце. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на источник в судебных органах Италии.
Он уточнил, что Бен-Гвир подозревается в причастности к пыткам и похищению граждан Италии, находившихся среди задержанных активистов. Если в ходе предварительного следствия прокуроры сочтут доказательства обоснованными, ведомство направит официальное ходатайство о передаче дела в суд и объявлении министра в розыск.
В ответ на действия Рима Итамар Бен-Гвир выступил с официальным заявлением: «Я не боюсь ни того, ни другого расследования и буду продолжать с гордостью стоять плечом к плечу с нашими бойцами».
Израиль и лично Бен-Гвир столкнулись с жесткой международной критикой после того, как в конце мая министр опубликовал видеозапись, на которой задержанные активисты «Флотилии свободы» стоят на коленях со связанными за спиной руками. До этого израильские ВМС перехватили гуманитарные суда в международных водах.
По данным организаторов миссии, среди 430 активистов, задержанных израильской полицией, находились граждане Италии и Южной Кореи. На кадрах, выложенных Бен-Гвиром в социальной сети X, видно, как силовики жестко укладывают на землю женщину-активистку после того, как она выкрикнула лозунг «Свободу Палестине!».
Правительство премьер-министра Италии Джорджи Мелони назвало обращение с активистами «абсолютно неприемлемым» и вызвало посла Израиля в Риме для дачи экстренных объяснений.
Вслед за этим Италия официально обратилась к руководству Европейского союза с требованием обсудить введение персональных санкций против Бен-Гвира, а Франция уже приняла суверенное решение объявить израильского министра персоной нон грата и запретить ему въезд на свою территорию.
Организаторы подчеркивают, что целью флотилии был прорыв морской блокады сектора Газа для доставки гуманитарной помощи. По данным международных гуманитарных организаций, население анклава по-прежнему испытывает острую нехватку продовольствия и медикаментов.
В свою очередь, официальный Тель-Авив продолжает настаивать, что морская блокада сектора Газа полностью соответствует нормам международного права.