Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ) հարվածներ է հասցրել Լիբանանի հարավում գտնվող «Հեզբոլլահ» շարժման երեք հրամանատարական կետերին՝ ի պատասխան հրադադարի համաձայնագրի խախտումների։ Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է բանակի մամուլի ծառայությունը։
«Ի պատասխան «Հեզբոլլահ»-ի կողմից հրադադարի խախտումների և անվտանգության գոտում մեր զինվորների վրա շարունակվող հարձակումներին՝ երեկ հարվածներ են հասցվել Լիբանանի հարավի Նաբաթիա և Մայֆադուն շրջաններում գտնվող խմբավորման երեք հրամանատարական կենտրոններին»,- նշված է բանակի հաղորդագրության մեջ։
Լիբանանի և Իսրայելի ներկայացուցիչները հունիսի 26-ին Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ միջնորդությամբ, ստորագրել են հակամարտության կարգավորման շրջանակային համաձայնագիր։ Լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ի առաջնորդ Նաիմ Քասեմը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթուղթն իրավական ուժ չունի՝ այն անվանելով «ինքնիշխանության կորուստ»։ Համաձայնագիրը, ի թիվս այլ հարցերի, նախատեսում է Լիբանանի հարավում Իսրայելի վերահսկողության տակ գտնվող անվտանգության գոտու պահպանում և, ինչպես պնդում է իսրայելական կողմը, Լիբանանում «Հեզբոլլահ»-ի ամբողջական զինաթափում։

Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) нанесла удар по трем командным пунктам движения «Хезболлах» на юге Ливана в ответ на нарушения соглашения о прекращении огня, сообщила в понедельник армейская пресс-служба.
«Вчера (воскресенье) в ответ на нарушения «Хезболлах» соглашения о прекращении огня в виде продолжающихся атак на солдат ЦАХАЛ в зоне безопасности ЦАХАЛ нанес удары по трем командным центрам «Хезболлах» в районах Набатия и Майфадун на юге Ливана», - говорится в сообщении для прессы.
Представители Ливана и Израиля 26 июня подписали в Вашингтоне рамочное соглашение при посредничестве США об урегулировании конфликта. Лидер ливанского «Хезболлах» Наим Касем заявил, что подписанное в Вашингтоне соглашение не имеет силы, назвав его «потерей суверенитета». Соглашение среди прочего предусматривает сохранение за Израилем зоны безопасности на юге Ливана, и, как утверждает, израильская сторона, полное разоружение «Хезболлах» в Ливане.