Ուրալում ադրբեջանական համայնքի նախկին ղեկավար Շահին Շըխլինսկիին, ով Եկատերինբուրգում գործարարների սպանությունների գործով դատապարտվել է 24 տարվա ազատազրկման, կարող են ներառել հնարավոր փոխանակման մեջ՝ Բաքվում կալանքի տակ գտնվող Ռուսաստանի քաղաքացիների մասնակցությամբ։ Դրա մասին հայտնում է E1-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդում է The Moscow Times-ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ փոխանակումը կարող է տեղի ունենալ արդեն օգոստոսին։ Զրուցակիցների տեղեկություններով՝ գործընթացում կարող է ներառվել նաև Շըխլինսկու որդին։
E1-ի աղբյուրներից մեկը հայտարարել է, որ համայնքի նախկին ղեկավարը «100%-ով վստահ է» փոխանակմանը իր մասնակցության հարցում և լավատեսորեն է տրամադրված։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտնել էր, որ Մոսկվան ծրագրում է այս հարցը քննարկել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները սրվել էին 2025 թվականի ամռանը՝ Եկատերինբուրգում իրականացված զանգվածային ձերբակալությունների և քննչական գործողությունների ժամանակ Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների մահվան ֆոնին։ Դրանից հետո Բաքվում ձերբակալվել էին Ռուսաստանի քաղաքացիներ, որոնց մեղադրանքներ էին առաջադրվել, իսկ նրանցից մի մասը հետագայում դատապարտվել էր։

Бывшего руководителя азербайджанской диаспоры на Урале Шахина Шыхлински, осуждённого по делу об убийствах предпринимателей в Екатеринбурге на 24 года лишения свободы, могут включить в возможный обмен с участием граждан России, находящихся в заключении в Баку. Об этом сообщает E1 со ссылкой на источники, передаёт The Moscow Times.
По данным издания, обмен может состояться уже в августе. Также в процесс, по информации собеседников, может быть включён сын Шихлински.
Один из источников E1 заявил, что бывший глава диаспоры «уверен на 100%» в своём участии в обмене и настроен оптимистично.
Ранее замглавы МИД России Михаил Галузин сообщал, что Москва планирует обсудить этот вопрос с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Отношения между Россией и Азербайджаном обострились летом 2025 года на фоне массовых задержаний в Екатеринбурге и гибели двух граждан Азербайджана во время следственных действий. После этого в Баку были задержаны российские граждане, которым были предъявлены обвинения, а часть из них впоследствии осуждена.