Ռուսական զորքերը հուլիսի 17-ի գիշերը հրթիռային հարված են հասցրել Օդեսային։ Վերջին տվյալներով, հայտնել է քաղաքի ռազմական վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Լիսակը, զոհվել է երկու մարդ։ Վեց մարդ, նրա խոսքով, տուժել է, այդ թվում՝ երեք երեխա։
Քաղաքի Հաջիբեյի շրջանում վնասվել է 11 բնակելի տուն, հավելել է նա։ Ավելի վաղ քաղաքի ռազմական վարչակազմը հայտնել էր, որ հրթիռային հարվածի հետևանքով վնասվել են նաև կրոնական և նախադպրոցական հաստատություններ, ավտոմեքենաներ և քաղաքացիական ենթակառուցվածքի այլ օբյեկտներ։
Ուկրաինայի ԶՈւ Օդային ուժերի հրամանատարությունը հայտնել է, որ անցած գիշեր ՌԴ զորքերն Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակել են ութ հրթիռ և 130 անօդաչու թռչող սարք, այդ թվում՝ իմիտատոր-դրոններ։ Ուկրաինացի զինվորականների տվյալներով՝ հաջողվել է խոցել հինգ հրթիռ և 115 անօդաչու թռչող սարք։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ «շարունակվել են հարվածներն Ուկրաինայի նավահանգիստներին, որոնք օգտագործվում են Ուկրաինայի զինված ուժերի համար բեռներ մատակարարելու շահերից ելնելով»։
Հուլիսի 14-ի գիշերը Օդեսայի վրա ռուսական հրթիռային հարձակման հետևանքով զոհվել էր երեք մարդ, տուժել է վեց հոգի։

Russian forces launched a missile strike on Odesa on the night of July 17. According to the latest data, said Serhii Lysak, head of the city’s military administration, two people were killed. Six people, he said, were injured, including three children.
In the Khadzhibei district of the city, 11 residential buildings were damaged, he added. Earlier, the city military administration reported that the missile strike also damaged a religious institution, a preschool, cars, and other civilian infrastructure.
The command of the Ukrainian Air Force reported that during the past night, Russian forces launched eight missiles and 130 drones at Ukraine, including decoy drones. According to the Ukrainian military, five missiles and 115 drones were shot down.
The Russian Defense Ministry announced that it had “continued strikes on Ukraine’s ports used for the delivery of cargo for the benefit of the Armed Forces of Ukraine.”
As a result of a Russian missile attack on the night of July 14 in Odesa, three people were killed and six were injured.