ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պաշտոնական ուղերձ է հղել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին, որում շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի կապակցությամբ հղած շնորհավորանքի համար։
Վրաստանի վարչապետի կողմից շնորհավորանքի բուն փաստի մասին մինչ օրս ոչինչ հայտնի չէր, հաղորդում է «Новости Грузия»-ն։
Իր նամակում Թրամփն ընդգծել է Անկախության օրվա կարևորությունը՝ որպես ամերիկյան ժողովրդի ազատության, տոկունության և «անկոտրում ոգու» տոն։ Այդուհանդերձ, ուղերձի առանցքային մասը վերաբերել է երկկողմ հարաբերությունների ապագային, որոնք վերջին շրջանում ոչ հեշտ ժամանակներ են ապրում։
Թրամփը վստահություն է հայտնել, որ Վաշինգտոնն ու Թբիլիսին կկարողանան առաջ շարժվել՝ ի հեճուկս առկա մարտահրավերների։
«Մենք հպարտանում ենք այն սկզբունքներով, որոնցով մեր երկիրն առաջնորդվել է իր ողջ պատմության ընթացքում, և բարձր ենք գնահատում այն գործընկերին, որոնք կիսում են այս գաղափարների նկատմամբ հարգանքը։ <…> Անհամբերությամբ սպասում եմ մեր համագործակցության ամրապնդմանը, որպեսզի միասին շարժվենք դեպի ավելի անվտանգ, բարգավաճ ու խաղաղ ապագա՝ ի նպաստ մեր երկրների ինքնիշխանության, անվտանգության և երկարաժամկետ բարգավաճման»,- նամակի տեքստն է մեջբերում Վրաստանի կառավարության աշխատակազմը։
ԱՄՆ գլխավոր ազգային տոնը նշվել է դեռևս հուլիսի 4-ին։
Ո՛չ Կոբախիձեի մամուլի ծառայությունը, և ո՛չ էլ Վրաստանի կառավարության աշխատակազմն այն ժամանակ Սպիտակ տուն շնորհավորանք ուղարկելու մասին որևէ հայտարարություն չէին արել։ Կոբախիձեի նամակի տեքստը մինչ օրս չի հրապարակվել։
Թրամփի պաշտոնավարման երկրորդ ժամկետի հենց սկզբում թե՛ Կոբախիձեն, և թե՛ նախագահ Միխայիլ Կավելաշվիլին նամակներ էին գրել Թրամփին՝ կոչ անելով վերականգնել ռազմավարական գործընկերությունը «մաքուր էջից»։ Վրաց-ամերիկյան շփումների ակտիվացման նշաններ են ուրվագծվել նաև գարնան վերջին։

Президент США Дональд Трамп направил официальное послание премьер-министру Грузии Ираклию Кобахидзе, в котором поблагодарил его за поздравление со знаменательной датой — 250-летием независимости Соединенных Штатов.
О самом факте поздравления со стороны грузинского премьера до сегодняшнего дня ничего не было известно, сообщает «Новости Грузия».
В своем письме Трамп подчеркнул значимость Дня независимости как праздника свободы, стойкости и «несгибаемого духа» американского народа. Однако ключевая часть послания касалась будущего двусторонних отношений, которые в последнее время переживают не самые простые времена.
Трамп выразил уверенность, что Вашингтон и Тбилиси смогут двигаться вперед вопреки существующим вызовам.
«Мы гордимся принципами, которыми наша страна руководствовалась на протяжении всей своей истории, и высоко ценим дружбу партнеров, разделяющих уважение к этим идеалам. <…> С нетерпением жду укрепления нашего сотрудничества, чтобы вместе двигаться к более безопасному, процветающему и мирному будущему в поддержку суверенитета, безопасности и долгосрочного процветания наших стран», — распространяет текст письма администрация правительства Грузии.
Главный национальный праздник США отмечался еще 4 июля.
Ни пресс-служба Кобахидзе, ни администрация правительства Грузии тогда не делали никаких заявлений об отправке поздравлений в Белый дом. Текст письма Кобахидзе до сих пор не опубликован.
В самом начале второго срока Трампа и Кобахидзе, и президент Михаил Кавелашвили писали Трампу письма с призывом восстановить стратегическое партнерство «с чистого листа». Признаки активизации грузино-американских контактов наметились в конце весны.