ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պնդում է, որ Վենեսուելայի փաստացի ղեկավարումն իրականացնում է ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը:
«Նա է ղեկավարում Վենեսուելան»,- Վաշինգտոնում կայացած միջոցառման ժամանակ հայտարարել է Թրամփը՝ ներկաներին ներկայացնելով ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության ղեկավարին:
«Մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք Վենեսուելայի հետ: Եվ Վենեսուելայի ժողովուրդն այժմ շատ երջանիկ է,- կարծում է ամերիկյան առաջնորդը:- Մեր աշխարհի խոշորագույն նավթային ընկերությունները գնում են [Վենեսուելա] և իրականացնում այնպիսի բիզնես, որն բոլորն [նախկինում] անհնար էին համարում: Եվ մենք վերցնում ենք [վենեսուելական նավթի] մի մասը, և դա մեզ հասնում է: Եվ նրանք նույնպես վերցնում են [նավթի] մի մասը: Վենեսուելան այժմ վաստակում է ավելին, քան երբևէ: Եվ մենք նույնպես շատ ենք վաստակում [վենեսուելական նավթի վրա]: Կարծում եմ, որ մենք դրա իրավունքն ունենք»,- հավելել է Թրամփը:
Հունվարի 3-ին ԱՄՆ-ն հարձակվել էր Վենեսուելայի քաղաքացիական և ռազմական օբյեկտների վրա, զավթել և դուրս էր բերել նրա նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին կնոջ՝ Սիլիա Ֆլորեսի հետ: Հունվարի 5-ին նրանք կանգնել են Նյու Յորք նահանգի Հարավային օկրուգի դաշնային դատարանի առջև: Նրանց մեղադրում են թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությանն առնչություն ունենալու մեջ: Մադուրոն և կինը մեղքը չեն ընդունել: Վենեսուելայում պետության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնում է լիազորված նախագահ Դելսի Ռոդրիգեսը, որը Մադուրոյի օրոք զբաղեցնում էր հանրապետության գործադիր փոխնախագահի պաշտոնը:

Американский президент Дональд Трамп утверждает, что фактическое управление Венесуэлой осуществляет министр энергетики США Крис Райт.
«Он управляет Венесуэлой», - заявил американский лидер на мероприятии в Вашингтоне, представляя присутствующим главу Минэнерго США.
«У нас отличные отношения с Венесуэлой. И народ Венесуэлы сейчас очень счастлив», - считает американский лидер. «У нас крупнейшие в мире нефтяные компании идут [туда] и ведут такой бизнес, который все [ранее] считали невозможным. И мы забираем часть [венесуэльской нефти], и нам это положено. И они тоже забирают часть [нефти]. Венесуэла теперь зарабатывает больше, чем когда бы то ни было. И мы тоже много зарабатываем [на венесуэльской нефти]. Считаю, что мы имеем на это право», - добавил Трамп.
3 января США атаковали гражданские и военные объекты в Венесуэле, захватили и вывезли ее президента Николаса Мадуро с женой Силией Флорес. 5 января они предстали перед федеральным судом Южного округа штата Нью-Йорк. Им инкриминируют причастность к наркоторговле. Мадуро с женой вину не признали. Функции главы государства в Венесуэле исполняет уполномоченный президент Делси Родригес, занимавшая при Мадуро пост исполнительного вице-президента республики.