Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Էնդի Բերնհամը BBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ պատրաստ է քննադատել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, եթե դա բխի Բրիտանիայի ազգային շահերից։
Նա հավելել է, որ Թրամփի հետ իր առաջին զրույցը լավ է անցել։
Երբ նրան երկու անգամ հարցրել են՝ արդյոք վստահո՞ւմ է ԱՄՆ նախագահին, Բերնհամը պատասխանել է. «Աշխարհը փոխվում է, և ակնհայտ է, որ պետք է գնահատել իրադարձությունները դրանց զարգացմանը զուգընթաց»։
Հարցին, թե արդյոք պատրա՞ստ է քննադատել Թրամփին, եթե դա տեղին լինի, Բերնհամը պատասխանել է. «Իհարկե։ Առաջին հերթին պետք է պաշտպանենք մեր ազգային շահերը»։
Նա նաև հայտարարել է, որ իրեն մտահոգել է ԱՄՆ նախագահի կողմից Իրանի հետ հակամարտություն սկսելը, և ընդգծել, որ «չի լռելու այն մասին, ինչը ճիշտ է համարում»։

UK Prime Minister Andy Burnham said in an interview with BBC that he is prepared to criticize U.S. President Donald Trump if it serves Britain's national interests.
He added that his first conversation with Trump went well.
When asked twice whether he trusts the U.S. president, Burnham replied: “The world is changing, and obviously events need to be assessed as they unfold.”
Asked whether he would be ready to criticize Trump if appropriate, Burnham said: “Of course. First and foremost, you must defend your national interests.”
He also said that he was concerned by the start of the conflict with Iran initiated by the U.S. president, and stressed that he “will not stay silent about what he believes is right.”