Պետաիրավական հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովում քննարկվում են պետության կազմակերպման և քաղաքական համակարգի, սահմանադրաիրավական և ընտրական համակարգերի, քաղաքական կուսակցությունների գործունեության, դատական իշխանության, իրավապահ համակարգի, ինչպես նաև քրեական, վարչական և քաղաքացիական օրենսդրությանն առնչվող հարցերը։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում, վերոնշյալ հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ, օգոստոսի 11-ին հայտարարեց թափուր պաշտոնի թեկնածու, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլակյանը։
«Ինձ համար այս հանձնաժողովը պարզապես օրինագծեր քննարկող մարմին չէ։ Հանձնաժողովն այն հարթակն է, որտեղ ձևավորվում է պետության իրավական ճարտարապետությունը, ամրապնդվում են ժողովրդավարական ինստիտուտները և ստեղծվում են իրավական երաշխիքներ, որոնց վրա կառուցվում է քաղաքացիների վստահությունը պետության նկատմամբ»,- ասաց Ջուլակյանը։
Հանձնաժողովի գործունեության հիմնական ուղղությունների շարքում նա առանձնացրեց արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները՝ նշելով, որ, չնայած կատարված աշխատանքին, շարունակում են պահպանվել դատավարությունների տևողության, դատարանների ծանրաբեռնվածության և դատական ակտերի կանխատեսելիության հետ կապված խնդիրները։ Մյուս կարևոր ուղղությունը, ըստ պատգամավորի, կոռուպցիայի դեմ պայքարն է։
Նա ընդգծեց, որ քաղաքական կամքը հակակոռուպցիոն արդյունավետ պայքարի համար անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է։
Պատգամավորը նշեց, որ հանձնաժողովի առաջնահերթությունների թվում պետք է լինեն հակակոռուպցիոն մարմինների գործունեության մշտադիտարկումը, օրենսդրության կիրառման արդյունավետության գնահատումը և, անհրաժեշտության դեպքում, օրենսդրական փոփոխությունների օպերատիվ նախաձեռնումը։
Ջուլակյանը նաև անդրադարձավ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքին՝ այն անվանելով վերջին տարիներին ընդունված ամենակարևոր օրենքներից մեկը։
«Այն արդեն գործում է և տալիս է իր արդյունքները, թեև դանդաղ»,- նշեց թեկնածուն՝ հավելելով, որ օրենքի կիրառման ընթացքում բացահայտված խնդիրները, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարանի դիրքորոշումները հաշվի են առնվել։
«Այսպիսով, համապատասխան փոփոխությունները մոտ ժամանակում կներկայացվեն Ազգային ժողովին»,- ավելացրեց պատգամավորը։
ԱԺ հանձնաժողովը պետք է վերահսկողություն իրականացնի հակակոռուպցիոն մարմինների գործունեության նկատմամբ. ՔՊ

В постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам рассматриваются вопросы, касающиеся организации государства и политической системы, конституционно-правовой и избирательной систем, деятельности политических партий, судебной власти, правоохранительной системы, а также уголовного, административного и гражданского законодательства. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения вопроса об избрании председателя вышеупомянутой комиссии заявила 11 августа кандидат на вакантную должность, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Арусяк Джулакян.
«Для меня эта комиссия – не просто орган, рассматривающий законопроекты. Комиссия является той площадкой, где формируется правовая архитектура государства, укрепляются демократические институты и создаются правовые гарантии, на которых строится доверие граждан к государству», - сказала Джулакян.
В числе основных направлений деятельности комиссии она выделила реформы в сфере правосудия, отметив, что, несмотря на проделанную работу, по-прежнему сохраняются проблемы, связанные с продолжительностью судебных разбирательств, загруженностью судов и предсказуемостью судебных актов. Другим важным направлением, по словам парламентария, является борьба с коррупцией.
Она подчеркнула, что политическая воля является необходимым, но недостаточным условием для эффективной антикоррупционной борьбы.
Депутат отметила, что к числу приоритетов комиссии должны относиться мониторинг деятельности антикоррупционных органов, оценка эффективности применения законодательства и, при необходимости, оперативное инициирование законодательных изменений.
Джулакян также коснулась закона о конфискации имущества незаконного происхождения, назвав его одним из важнейших законов, принятых за последние годы.
«Он уже действует и дает свои результаты, хотя и медленно», - отметила кандидат, добавив, что выявленные в ходе применения закона проблемы, а также позиции Конституционного суда были учтены.
«Таким образом, соответствующие изменения в ближайшее время будут представлены Национальному Собранию», -добавила парламентарий.
«Гражданский договор»: Комиссия НС Армении должна осуществлять мониторинг за деятельностью антикоррупционных органов