«ՀՅԴ-ն հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններում նախապայմաններ տեսնում է, իսկ ով չի տեսնում, թող ակնոց հագնի»,- դեկտեմբերի 14-ի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը։
Նշելով, որ հայ-թուրքական բանակցային գործընթացում հայկական կողմի վրա ճնշումներն, անկասկած, այսուհետ էլ շարունակվելու են, նա նկատեց, որ հայկական կողմը բանակցային գործընթացը կարող է կանգնեցնել մի քանի սցենարներով՝ պարզապես դուրս գալով գործընթացից կամ դրա ընթացքում հանդես գալով վերապահումներով։ ԱԺ պատգամավորը նկատեց նաեւ, որ Թուրքիայում, քրդական «Ժողովրդավարական հասարակություն» կուսակցության փակմամբ այնպիսի սուր իրավիճակ է ստեղծվել, որ այդ ֆոնի վրա հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացն, անկասկած, հետին պլան կմղվի։
Անդրադառնալով ՀՀ Սահմանադրական դատարանի՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների մասով հունվարի 12-ին հրապարակելիք որոշմանը, Վահան Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ «անկախ ամեն ինչից՝ որոշման հրապարակման օրը ՀՅԴ-ն Սահմանադրական դատարանի շենքի առջեւ գործողություններ է իրականացնելու»։ «Այդ օրերին Հայաստանում հանգիստ չի լինելու»,- տեղեկացրեց նա՝ ընդգծելով, որ իրենք այժմվանից զգում են իրենց սատարող ժողովրդական ալիքը։

«АРФД видит предусловия в подписанных 10 ноября в Цюрихе армяно-турецких протоколах, а кто их не видит – пусть наденет очки», — сказал на пресс-конференции 14 декабря депутат НС от указанной партии Ваан Ованнисян.
Отмечая, что давление на армянскую сторону в армяно-турецком переговорном процессе продолжатся, он заметил, что у Еревана есть несколько сценариев остановки переговорного процесса: просто выйти из переговоров или выдвинуть соответствующие оговорки.
Депутат отметил также, что в Турции создалась настолько острая ситуация в связи с закрытием курдской партии «Демократическое общество», что процесс армяно-турецкого примирения отодвинется на этом фоне на второй план. Касаясь решения КС об армяно-турецких протоколах, которое будет принято 12-го января, Ваан Ованнисян заявил, что «независимо от всего, в день оглашения решения АРФД проведет 12-го января акцию перед зданием КС». «В эти дни в Амрнеии не будет спокойно», — сообщил он, подчеркнув, что они «уже сейчас чувствуют поддерживающую их народную волну».