Հայաստանը արտաքին քաղաքականության ոլորտում 2009 թվականի ընթացքում ամրապնդել է իր դիրքը եւ մեծացրել քաղաքական կշիռը տարածաշրջանում՝ ստորագրելով հայ-թուրքական արձանագրությունները։ Այս մասին դեկտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ ամփոփելով 2009 թվականը։ Վերջինս անդրադարձավ նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրին եւ ասաց.
«Մեզ համար Ղարաբաղյան հարցը ամեն գնով լուծելը գերնպատակ չէ, մեզ համար հարցը փաստացի լուծված է, մենք պետք է հասնենք նրան, որ անկախ կարգավիճակն ամրագրվի իրավական անկախ կարգավիճակով»,- նշեց Շարմազանովը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից արված ռազմատենչ հայտարարությունները ներքին սպառման համար են։
ՀՀԿ մամուլի քարտուղարը, խոսելով ընդդիմությունից, կարեւորեց նրա դերը երկրի կառավարման գործում, սակայն նաեւ կոչ արեց ընդդիմության ներկայացուցիչներին ասուլիսներում իշխանություններին քննադատելուց բացի՝ մասնակցել նախագահի կազմակերպած խորհրդակցություններին։ Ինչ վերաբերում է մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձություններին, Շարմազանով իր կարծիքը չի փոխել. «Ես կարծում եմ, որ մարտի 1-ին եղել է իշխանափոխության եւ մասնակի գունավոր հեղափոխության փորձ»։
Մեկնաբանելով Հովիկ Աբրահամայանի «Քաղաքականությամբ զբաղվելու համար շատ խելք պետք չէ, իսկ բիզնեսով զբաղվելու համար ուղեղ է պետք» դեկտեմբերի 24-ին կատարած հայտարարությունը, Շարմազանովն ասաց, որ թե՛ գործարարությամբ, եւ թե՛ քաղաքականությամբ զբաղվելու համար խելք պետք է։

В сфере внешней политики Армения в течение 2009 года укрепила свои позиции и, подписав армяно-турецкие протоколы, повысила политический вес в регионе. Об этом на встрече с журналистами 28 декабря заявил пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, подводя итоги уходящего года.
Он обратился также к урегулированию карабахского конфликта, сказав: «Для нас разрешение карабахского вопроса любой ценой — не идея-фикс, для нас вопрос фактически разрешен. Мы должны добиться того, чтобы независимый статус был закреплен юридически». По словам Шармазанова, милитаристские заявления Азербайджана рассчитаны на внутреннее потребление.
Обратившись к оппозиции, Шармазанов посчитал ее роль важной в управлении государством, однако призвал ее представителей, кроме критики властей на пресс-конференциях участвовать в созываемых президентом консультациях.
Что же касается трагических событий 1 марта 2008 года, то Шармазанов остался верен своей позиции: «Я полагаю, что 1 марта было попыткой путча и частично — цветной революции».
Комментируя сделанное 24 декабря спикером парламента Овиком Абрамяном заявление, согласно которому, «чтобы заняться политикой, большого ума не надо, тогда как для занятия бизнесом нужны мозги», Шармазанов нашел, что мозги нужны как для первого, так и для второго.