Հայաստանը արտաքին քաղաքականության ոլորտում 2009 թվականի ընթացքում ամրապնդել է իր դիրքը եւ մեծացրել քաղաքական կշիռը տարածաշրջանում՝ ստորագրելով հայ-թուրքական արձանագրությունները։ Այս մասին դեկտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ ամփոփելով 2009 թվականը։ Վերջինս անդրադարձավ նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրին եւ ասաց.
«Մեզ համար Ղարաբաղյան հարցը ամեն գնով լուծելը գերնպատակ չէ, մեզ համար հարցը փաստացի լուծված է, մենք պետք է հասնենք նրան, որ անկախ կարգավիճակն ամրագրվի իրավական անկախ կարգավիճակով»,- նշեց Շարմազանովը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից արված ռազմատենչ հայտարարությունները ներքին սպառման համար են։
ՀՀԿ մամուլի քարտուղարը, խոսելով ընդդիմությունից, կարեւորեց նրա դերը երկրի կառավարման գործում, սակայն նաեւ կոչ արեց ընդդիմության ներկայացուցիչներին ասուլիսներում իշխանություններին քննադատելուց բացի՝ մասնակցել նախագահի կազմակերպած խորհրդակցություններին։ Ինչ վերաբերում է մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձություններին, Շարմազանով իր կարծիքը չի փոխել. «Ես կարծում եմ, որ մարտի 1-ին եղել է իշխանափոխության եւ մասնակի գունավոր հեղափոխության փորձ»։
Մեկնաբանելով Հովիկ Աբրահամայանի «Քաղաքականությամբ զբաղվելու համար շատ խելք պետք չէ, իսկ բիզնեսով զբաղվելու համար ուղեղ է պետք» դեկտեմբերի 24-ին կատարած հայտարարությունը, Շարմազանովն ասաց, որ թե՛ գործարարությամբ, եւ թե՛ քաղաքականությամբ զբաղվելու համար խելք պետք է։

Armenia strengthened its position in 2009 at foreign political stage and increased political weigh signing Armenia-Turkey Protocols, Republican Party press secretary Eduard Sharmazanov stated at the meeting with journalists summarizing 2009 results. The official also touched upon Karabakh conflict settlement:
“Any settlement of Karabakh conflict is not an end in itself for us. In fact for us the conflict is resolved. We need to have the independent status stipulated by legal independent status,” Sharmazanov said, adding that warlike statements voiced by Azerbaijani side are for internal use.
Speaking of the opposition, press secretary hailed significant its role in ruling of the country, however called on opposition to participate in the consultations organized by President along with criticizing government at the press conferences. As to March 1 events, Sharmazanov said that his position remained unchanged, “I consider that March 1 was an attempt of coup d’etat and partially a color revolution.”