Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցը Մոսկվա Անկարայի հերթական դեմարշն է Արեւմուտքի դեմ: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ, «Ժառանգություն» կուսակցության խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով, Վաշինգտոն կատարած ոչ այնքան հաջող այցից հետո Էրդողանը ցանկանում է ցույց տալ Արեմուտքին, որ եթե Անկարայի ձայնը շարունակվի «արհամարհվել», Թուրքիան ավելի կջերմացնի իր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: "Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հարցին, այն, անխոս, առանցքային կդառնա թուրքական պատվիրակության մոսկովյան հանդիպումներում: Թե՛ Մոսկվան, թե՛ Անկարան որոշակի խոստումներ են տվել Բաքվին այդ հարցում: Մոսկվան դա արել է որոշակի օգուտների դիմաց, իսկ Անկարան՝ վախից, որ վերջնականապես կկորցնի իր «փոքր եղբորը»,- նկատեց Սաֆարյանը:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի արտգործնախարարի Երեւան այցին՝ Էրդողանի շրջագայության հաջորդ իսկ օրը, Սաֆարյանի կարծիքով, այդ այցը երկու նպատակ է հետապնդում, առաջին՝ ցույց տալ Հայաստանի ռազմավարական գործընկերոջը, որ Մոսկվան բանակցություններ չի վարում նրա թիկունքում, եւ երկրորդ՝ զգալ Երեւանի ռեակցիան ղարաբաղյան հակամարտության մինսկյան գործընթացի նկատմամբ:

The visit of Turkish Premier Erdogan to Moscow is a regular demarche against the West, political analyst and Heritage faction head Stepan Safaryan told NEWS.am.
According to him, after the lame visit to Washington, Erdogan wants to show the West that if Ankara’s voice will be ignored further, Turkey will chum up with Russia. "As to Karabakh issue, it will undoubtedly become a key point in the course of Turkish delegation’s visit to Moscow. Both Russia and Turkey made certain pledges to Baku on the matter. Moscow did so as it may deem advisable, while Ankara — fearing that will lose “its younger brother,” Safaryan stated.
Commenting on Russian FM’s visit to Yerevan, Safaryan considers that it has two purposes — to show Armenia as its strategic partner that Russia makes no deals behind its back and plough Yerevan’s stance on possible acceleration of Minsk process on Karabakh conflict settlement.