«Արդեն ոչ ոքի համար զարմանալի չէ, որ Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղի հարցը քննարկում է միջազգային ասպարեզում` միջազգային կառույցների եւ տարբեր պետությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ժամանակ, եւ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի մոսկովյան այցելության ժամանակ Ղարաբաղի հարցը վերջինը չի լինելու»,- NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանն ու հավելեց. «Ես կարծում եմ, որ Սերգեյ Լավրովի այցելությունը Հայաստան ուղղակիորեն կապված ԼՂ խնդրի հետ»:
Հարցին, թե որքանո՞վ են կապված Թուրքիայի վարչապետի Մոսկվա եւ ՌԴ ԱԳ նախարարի Երեւան այցելությունները, քաղաքագետը պատասխանեց. «Ես կդժվարանամ ասել, թե ինչ խնդիր է դրված Լավրովի այցելության հիմքում` ԼՂ խնդրի հետ կապված, սակայն ընդհանուր փաստը, որ այդ այցելությունը հիմնականում կապված է հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ԼՂ խնդիրների հետ, ակնհայտ է եւ փաստ»:
Նրա խոսքով, Թուրքիան հրապարակավ հայտարարում է, որ ԼՂ հարցում պետք է առաջխաղացում լինի, որպեսզի հայ-թուրքական հարաբերությունները չսառեցվեն: «Այդ հարաբերությունների չսառեցումը նաեւ միջազգային ուժերի օրակարգում է դրված, եւ Թուրքիան, օգտվելով այդ հանգամանքից, գրեթե բոլոր երկրների ղեկավարների հետ հանդիպումներում օրակարգ է բերում ԼՂ հարցում առաջընթացի հասնելու խնդիրը: Այդպես եղավ Էրդողանի Վաշինգթոնյան այցի ժամանակ, այդպես կլինի նաեւ նրա Մոսկվա այցելության ժամանակ»,-ասաց նա ու ընդգծեց. «Բոլորի համար արդեն ակնհայտ է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների ապասառեցումը սերտ կապված է ԼՂ հարցի հետ: Սա այլեւս ոչ ոք չի էլ թաքցնում: ԱՄՆ-ը, ԵՄ-ն ու մյուս միջազգային կառույցները չեն էլ թաքցնում, որ Թուրքիայի փաստարկները հասկանալի են, ըստ որոնց՝ հայ-թուրքական եւ ԼՂ խնդիրները փոխշաղկապված են: Այս համատեքստում շատ հասկանալի է Լավրովի այցելությունը Երեւան եւ սա մտահոգիչ է»:
Իսկ հարցին, թե կիսո՞ւմ եք տեսակետը, որ Էրդողանի Մոսկվա այցելության արդյունքում Ռուսաստանը, Թուրքիայի հորդորով, կփորձի ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա ԼՂ հարցում զիջումների գնալու համար, Ե. Բոզոյանը պատասխանեց. «Իսկապես, Թուրքիան փորձելու է ազդեցություն ունենալ Ռուսաստանի վրա, որպեսզի վերջինս ճնշի Հայաստանին ԼՂ հարցում: Սակայն, թե Ռուսաստանն ինչպես կարձագանքի դրան, կգնա՞ ճնշումների, թե` ոչ Հայաստանի նկատմամբ, ես այդ հարցի պատասխանը չունեմ»:

«Уже никого не удивляет то, что Турция обсуждает вопрос Карабаха на международной арене, и вопрос этот не будет последним и во время московского визита премьер-министра Турции, — сказал в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am политолог Ерванд Бозоян. – Думаю, что визит Сергея Лаврова в Армению напрямую связан с вопросом НК».
На вопрос, насколько связаны визиты турецкого премьера в Москву и министра ИД РФ в Ереван, политолог сказал: «Мне трудно сказать, какой вопрос, связанный с проблемой НК, лежит в основе визита Лаврова, однако сам факт того, что этот визит, в основном, связан с армяно-турецкими отношениями и вопросом НК – очевидно».
По его словам, Турция публично заявляет, что для того, чтобы армяно-турецкие отношения не были заморожены, необходим прогресс в вопросе НК. «Вопрос незамораживания этих отношений находится и в повестке международных сил, и Турция, пользуясь этим обстоятельством, выдвигает вопрос прогресса в процессе урегулирования НК конфликта практически на всех встречах с руководителями стран. Так случилось во время визита Эрдогана в Вашингтон, так будет и во время его визита в Москву, — сказал Бозоян. – Для всех уже ясно, что размораживание армяно-турецких отношений тесно связано с вопросом НК. Этого уже никто не скрывает. США, ЕС и другие международные организации даже не скрывают, что аргументы Турции о том, что армяно-турецкий и карабахский вопросы взаимосвязаны – ясны. В таком контексте визит Лаврова в Ереван понятен, и это беспокоит».
На вопрос, согласен ли он с мнением, что в результате визита Эрдогана в Москву Россия, по просьбе Турции, попробует надавить на Армению с тем, чтобы последняя пошла на уступки, Бозоян сказал: «Действительно, Турция попытается повлиять на Россию, чтобы последняя надавила на Армению в вопросе Карабаха. Однако, как на это отреагирует Москва, пойдет она на давление или нет – ответа на этот вопрос у меня нет…»