«Ժառանգություն» կուսակցությունն ու համանուն խմբակցությունը խիստ բացասական են գնահատում հայ-թուրքական արձանագրությունների բովանդակությունը եւ ըստ դրա էլ իր քվեարկությունը կկատարի կամ այնպիսի գործունեություն կծավալի, որը կհամապատասխանի իր այդ դիրքորոշմանը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է խմբակցությունը քվեարկելու հայ-թուրքական արձանագրություններն Ազգային ժողովում քննարկելու ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հունվարի 12-ին, Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը Սահմանադրությանը համապատասխանող է ճանաչել երկկողմ եւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունները: Մեկնաբանելով Սահմանադրական դատարանի որոշումը՝ Արմեն Մարտիրոսյանը նշեց. «Գնահատականս խիստ բացասական է: ՍԴ-ն իր այս որոշմամբ հրաժարվեց Հայաստանի Սահմանադրությունից եւ նրա պաշտպանությունից»:
Ըստ Մարտիրոսյանի՝ եթե Սահմանադրական դատարանը «մինչ այժմ ապահովում էր իշխանությունների լինելիությունն ու վերարտադրությունը, ապա այս դեպքում նաեւ ոտնահարեց ՀՀ պետական շահն ու ազգային անվտանգությունը»:

Партия «Наследие» и ее парламентская фракция резко отрицательно оценивает содержание армяно-турецких протоколов, сообразно с чем и проголосует в Национальном собрании или развернет такую деятельность, которая будет соответствовать позиции партии. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am заявил председатель правления партии «Наследие» Армен Мартиросян, отвечая на вопрос, как проголосует фракция «Наследие» при обсуждении протоколов в Национальном собрании.
Напомним, что сегодня, 12-го января, Конституционный суд Армении признал соответствующими Конституции РА подписанные 10-го октября в Цюрихе армяно-турецкие протоколы об установлении двусторонних и дипломатических отношений. Комментируя решение КС, Армен Мартиросян сказал: «Моя оценка резко отрицательная. Этим решением Конституционный суд отказался от Конституции Армении и ее защиты».
Согласно Мартиросяну, «если до сих пор КС обеспечивал существование и воспроизводство власти, то в этом случае он к тому же попрал государственный интерес РА и национальную безопасность».