Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է իր՝ ավելի քան 90 երկրներում մարդու իրավունքների իրավիճակը ներկայացնող ամենամյա զեկույցը։
Հայաստանի մասով զեկույցում ասվում է, որ «երկրի իշխանությունները պարտավոր են միջոցներ ձեռնարկել 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների լիարժեք հետաքննությունն ապահովելու համար։ Այդ իրադարձություններից հետո մի շարք ընդդիմադիրներ դեռեւս անազատության մեջ են մնում»։
Զեկույցում ասվում է, որ 2009թ. մայիսին, երբ կայացան Երեւանի քաղաքապետի ընտրությունները, միջազգային դիտորդները արձանագրեցին տեղական դիտոդների եւ լրագրողների հանդեպ բռնությունների կիրառման մի շարք դեպքեր։
Իրավապաշտպան կազմակերպության փորձագետները նաեւ նշում են, որ հեռուստառադիոհեռարձակման մասին օրենքում կատարված փոփոխությունները հստակություն են ապահովում, սակայն հակառակ Եվրոպական մարդու իրավունքների դատարանի որոշմանը, մի անկախ հեռուստաընկերություն ավելի քան յոթ տարի առանց արտոնագրի է մնում։
Նկարագրվում է նաեւ հետեւյալ միջադեպը. «Ավագանու ընտրությունների մոնիթորինգ անցկացնելիս՝ Հայաստանում Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Արշալույս Հակոբյանը դուրս է հանվել ընտրատեղամասից։ Մի քանի օր անց, երբ նա միջադեպի առիթով բողոք է ներկայացրել, հարցաքննման նպատակով նրա տուն ոստիկաններ են եկել։ Հետո նրան ձերբակալել են իշխանություններին չենթարկվելու մեղադրանքով։ Հակոբյանի խոսքով, բանտում իրեն վատ են վերաբերվել, ծեծել են։ Ոստիկանությունն այդպես էլ լիարժեք քննություն չի իրականացնում, իսկ Հակոբյանն էլ դեռեւս անազատության մեջ է»։
«2008թ. նոյեմբերին կանաչների երիտասարդական շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանը հայտնել է ուսուցչի կողմից սեռական ոտնձգության ենթարկված երկու դպրոցականների մասին։
Ոստիկանությունը նրան մեղադրել է սուտ վկայության եւ զրպարտության մեջ։ Ակտիվիստները կարծում են, որ նրան ցանկացել են վախեցնել»,- ասվում է զեկույցում։

Международная правозащитная организация Human Rights Watch опубликовала свой очередной ежегодный доклад о состоянии прав человека в более 90 странах мира.
Относительно Армении в отчете говорится о том, что «власти страны все еще должны предпринять меры по полноценному расследованию фактов мартовских событий 2008 года о чрезмерном использовании сил полиции против оппозиции. В связи с этими событиями известное число оппозиционеров, по имеющимся сведениям, все еще остаются в заключении».
В мае 2009 года, когда состоялись выборы мэра Еревана, международные наблюдатели зафиксировали факты запугивания и нападения на местных наблюдателей и журналистов, говорится в отчете.
Эксперты правозащитной организации также указывают, что поправки к закону о радиовещании обеспечивают большую прозрачность лицензионному процессу, однако одна независимая телекомпания более семи лет остается без лицензии, несмотря на решение Европейского суда по правам человека.
Описывается также следующий инцидент: «Производя мониторинг выборов в городской совет, представитель Армянской Хельсинской ассоциации Аршалуйс Акопян был выдворен с избирательного участка. Через несколько дней, когда он написал жалобу относительно инцидента, в его доме появились представители полиции с целью допроса. Затем Акопян был арестован по обвинению в оказании сопротивления властям. По словам Акопяна, в тюрьме с ним обращались очень плохо и избивали. Полиция так и не проводит полноценного расследования, и Акопян все еще остается в заключении».
«В ноябре 2008 года активист молодежного зеленого движения Мариам Сухудян заявила о двух школьницах, подвергшихся сексуальным домогательствам со стороны преподавателя.
Полиция обвинила Сухудян в ложных показаниях и клевете. Активисты по правам человека считают, что Сухудян хотят запугивать из-за ее деятельности», — говорится в отчете.