Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է իր՝ ավելի քան 90 երկրներում մարդու իրավունքների իրավիճակը ներկայացնող ամենամյա զեկույցը։
Հայաստանի մասով զեկույցում ասվում է, որ «երկրի իշխանությունները պարտավոր են միջոցներ ձեռնարկել 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների լիարժեք հետաքննությունն ապահովելու համար։ Այդ իրադարձություններից հետո մի շարք ընդդիմադիրներ դեռեւս անազատության մեջ են մնում»։
Զեկույցում ասվում է, որ 2009թ. մայիսին, երբ կայացան Երեւանի քաղաքապետի ընտրությունները, միջազգային դիտորդները արձանագրեցին տեղական դիտոդների եւ լրագրողների հանդեպ բռնությունների կիրառման մի շարք դեպքեր։
Իրավապաշտպան կազմակերպության փորձագետները նաեւ նշում են, որ հեռուստառադիոհեռարձակման մասին օրենքում կատարված փոփոխությունները հստակություն են ապահովում, սակայն հակառակ Եվրոպական մարդու իրավունքների դատարանի որոշմանը, մի անկախ հեռուստաընկերություն ավելի քան յոթ տարի առանց արտոնագրի է մնում։
Նկարագրվում է նաեւ հետեւյալ միջադեպը. «Ավագանու ընտրությունների մոնիթորինգ անցկացնելիս՝ Հայաստանում Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Արշալույս Հակոբյանը դուրս է հանվել ընտրատեղամասից։ Մի քանի օր անց, երբ նա միջադեպի առիթով բողոք է ներկայացրել, հարցաքննման նպատակով նրա տուն ոստիկաններ են եկել։ Հետո նրան ձերբակալել են իշխանություններին չենթարկվելու մեղադրանքով։ Հակոբյանի խոսքով, բանտում իրեն վատ են վերաբերվել, ծեծել են։ Ոստիկանությունն այդպես էլ լիարժեք քննություն չի իրականացնում, իսկ Հակոբյանն էլ դեռեւս անազատության մեջ է»։
«2008թ. նոյեմբերին կանաչների երիտասարդական շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանը հայտնել է ուսուցչի կողմից սեռական ոտնձգության ենթարկված երկու դպրոցականների մասին։
Ոստիկանությունը նրան մեղադրել է սուտ վկայության եւ զրպարտության մեջ։ Ակտիվիստները կարծում են, որ նրան ցանկացել են վախեցնել»,- ասվում է զեկույցում։

International Human Rights Watch organization issued an annual world report on human rights in 90 countries. NEWS.am posts the passages devoted to Armenia.
“The Armenian authorities have yet to ensure meaningful investigations into excessive use of police force during March 2008 clashes with opposition supporters protesting alleged fraud in the previous month’s presidential election, and address related allegations of abuse in police custody. A number of opposition supporters reportedly remain imprisoned in connection with the March 2008 events.
During May 2009 municipal elections in the capital, Yerevan, international observers reported intimidation and attacks on domestic observers and journalists.
Broadcasting law amendments bring greater transparency to the licensing process, but an independent television station that has been off air for over seven years remains without a new license despite a European Court of Human Rights ruling in its favor. Authorities have failed to conclusively investigate physical attacks on journalists,” the report reads.
The following incidents are described, “While monitoring the May Yerevan City Council elections, Arshaluys Hakobyan of the Armenian Helsinki Association was expelled from a polling station. A few days after filing a complaint about this incident with the authorities, police appeared at his home to summon him for questioning. After an argument over his signature on the summons, police arrested Hakobyan for allegedly resisting authority. Hakobyan alleges he was then beaten and ill-treated in custody. Although he filed a complaint and testified to his ill-treatment during his September trial on the charge of resisting authority, the police have failed to comprehensively investigate the claim. Hakobyan remains in custody.
Mariam Sukhudyan, whose activism primarily relates to environmental concerns, in November 2008 publicized on a national television program the case of two girls who alleged sexual harassment at their Yerevan school. Police charged Sukhudyan with falsely reporting a crime. Human rights activists believe the charges are designed to intimidate Sukhidyan in retaliation for her environmental work.”