Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը եւ KfW բանկի փոխնախագահ Եվա Վիտտը ստորագրել են «Վերականգնվող էներգիայի աջակցություն» վարկային ծրագրի երրորդ փուլի շրջանակում 40 միլիոն եվրոյի վարկային պայմանագիրը: Դա հնարավորություն է ընձեռելու ֆինանսավորել եւս 30-ից 40 փոքր հիդրոէլեկտրակայանի (ՓՀԷԿ) նախագիծ: Ծրագրի 3-րդ փուլի համար Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կողմից նախատեսվում է տրամադրել նաեւ դրամաշնորհային միջոցներ ծրագրի տեխնիկական օժանդակությունն ապահովելու համար, ինչը կնպաստի Հայաստանում միջազգային ստանդարտներին մոտ նոր կառուցվող փոքր ՀԷԿ-երի ավելացմանը:
Ստորագրման արարողությանը ներկա էին Ռայներ Մորելը՝ ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը, Անդրեաս Գիսը` Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման դաշնային նախարարության կովկասյան տարածաշրջանի ղեկավարը, Դավիդ Բետոլազան` KfW բանկի տարածաշրջանային տնօրենը, Վեռոնիկա Պլիատսը` KfW բանկի էներգետիկայի ծրագրերի ղեկավարը:
Ողջունելով ներկաներին, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշել է, որ KFW բանկը մշտապես աջակցել է Հայաստանի տնտեսության ռազմավարական հատվածներին: Բանկի հետ Հայաստանի համագործակցությունը կառուցողական բնույթ է կրում: ԿԲ նախագահը հույս է հայտնել, որ ծրագրի նոր փուլը կընդլայնի երկկողմ համագործակցությունը եւ կծառայի հետագա ներդրումների իրականացմանը:

YEREVAN. – Armenia’s Central Bank (CB) Chairman Arthur Javadyan and German Development Bank (KfW) Vice President Eva Witt signed a €40-million loan agreement within the framework of the second phase of the KfW Renewable Energies Programme.
The new agreement will enable to fund the project for constructing 30-40 more small hydro power plants in Armenia.
Also, the German government plans to provide technical assistance loans to implement the third phase of the Programme.
In his welcoming remarks at the official signing ceremony, Arthur Javadyan noted that KfW has always provided assistance to the strategic components of Armenia’s economy and Armenia has a constructive cooperation with the German bank. The CB Chairman expressed a hope that the Programme’s new phase will expand the cooperation and pave the way for future investments.