Արգենտինայի նախագահ Կրիստինա Ֆերնանդես դե Կիրշները բաց նամակ է հղել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնին` առաջարկելով բանակցություններ սկսել Ֆոլկլենդյան կղզիներն Արգենտինային վերադարձնելու հարցով, գրում է The Guardian-ը:
Արգենտինայի առաջնորդը հիշեցրել է, որ Մեծ Բրիտանիան պարտավոր է կատարել է ՄԱԿ-ի 1960թ. բանաձեւը, որը կոչ է անում ՄԱԿ-ին անդամակցող երկրներին «վերջ տալ գաղութարարությանը դրա բոլոր դրսեւորումներում»:
2013-ին Ֆոլկլենդյան կղզիների բնակիչները կմասնակցեն ինքնորոշման հանրաքվեի եւ կընտրեն իրենց ապագան: 1833թ. հունվարի 3-ից Ֆոլկլենդյան կղզիները Մեծ Բրիտանիայի տիրապետության տակ են: 1982-ին Արգենտինան անհաջող փորձ կատարեց ուժով վերադարձնել կղզիները: Սակայն չհայտարաված պատերազմում, զինված բախման արդյունքում հաղթեց Մեծ Բրիտանիան:

Президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер направила британскому премьер-министру Дэвиду Кэмерону открытое письмо с предложением начать переговоры о возвращении Аргентине Фолклендских островов, пишет газета The Guardian.
Аргентинский лидер напомнила Великобритании о необходимости соблюдать резолюцию ООН от 1960 года, призывающую государства-члены «положить конец колонизации во всех его формах и проявлениях».
Как передает Gazeta.ru, Британия должна начать переговоры об островах, которые были «насильно отняты» у Аргентины ровно 180 лет назад, 3 января 1833 года, заявила де Киршнер. Издание отмечает, что в 2013 году жители Фолклендских островов примут участие в референдуме о самоопределении, на котором они выберут свое будущее, передает Gazeta.ru.