Մարդկությունը տիեզերական սպառնալիքներին կարող է դիմակայել միայն ջանքերը համատեղելով, ասել է Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը բրազիլական Globo թերթի հետ հարցազրույցում։
«Մարդկային քաղաքակրթությունն ինքնավստահ է։ Մենք կարծում ենք, թե հիանալի մեքենաներ, գեղեցիկ շենքեր ենք ստեղծում, զենքեր արտադրում, եւ, ընդհանուր առմամբ, զարգանում։ Միաժամանակ պարզվում է, որ մենք միանգամայն խոցելի ենք»,- Ուրալում ընկած երկնաքարի հետ կապված իրավիճակն է մեկնաբանել ՌԴ վարչապետը։
«Մենք ապրում ենք տիեզերքում, եւ տիեզերքը կարող է տարբեր անակնկալներ մատուցել։ Սա նաեւ դաս էր… Ավելորդ հիշեցում էր այն մասին, որ մարդկության դեմ սպառնալիքներին մենք կարող ենք դիմակայել միայն համատեղ», - նշել է Մեդվեդեւը՝ հավելելով, որ բնության ուժերին կարելի է հակադրել «փողը եւ համատեղ աշխատանքը»։
Չելյաբինսկի մարզում երկնաքարն ընկել էր փետրվարի 15-ի առավոտյան։ Ավելի քան 1500 մարդ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ էր ստացել։ Տուժել էին նաեւ բազմաթիվ շենքեր։

Человечество может противостоять космическим угрозам, только объединив усилия, заявил премьер-министр России Дмитрий Медведев в интервью бразильской газете Globo.
«Человеческая цивилизация - самонадеянная. Мы считаем, что делаем прекрасные машины, создаем красивые здания, выпускаем оружие, в общем и целом человеческая цивилизация развивается. И в то же время оказывается, что мы совсем уязвимы», — прокомментировал Медведев ситуацию с падением метеорита на Урале, пишет «Газера.Ru».
«Мы действительно живем в космосе, и из космоса могут приходить разные неожиданности. Это отчасти урок… Это лишнее напоминание о том, что с некоторыми угрозами человечеству мы можем справиться только совместно», - отметил Медведев, добавив, что силам природы можно противопоставить «деньги и наш совместный труд».
Метеорит упал в Челябинской области утром 15 февраля, расколовшись в атмосфере на несколько десятков крупных обломков. Ранения различной степени тяжести получили более 1,5 тысячи человек. Кроме того, пострадали многие здания.