Ամոթ նրանց, ովքեր փորձում են ինձ սպառնալ ինչ-որ մի ձայնագրության հրապարակման համար: Ես պահանջում եմ հիմա՝ թող ամբողջությունը հրապարակեն՝ նժդեհական են, նախագահականից են, իրենք հիմա թող հրապարակեն: Այդ մասին փետրվարի 25-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, գործող նախագահի հետ զրուցել է 1,5 ժամ, եւ եթե Սերժ Սարգսյանը խաբել է իրեն` ասելով, թե իրենք մենակ են զրուցում, ապա պահանջում է, որ հրապարակվի իրենց զրույցի ամբողջ ձայնագրությունը:
« Եթե պարոն Սարգսյանը սուտ խոսեց, եթե բացի մեզանից ուրիշ մարդ կար այնտեղ, թող դնեն ձայնագրությունը՝ դավայտե: Ամենաշատը, որ դուք կարող եք իմանալ այդ ձայնագրությունից, որ մենք հարգալից զրույց ենք վարել: Ես նրան ասել եմ, որ նախագահ չի ընտրվել եւ վաղ է սկսել իր հաղթանակը նշել շամպայնով: նաեւ ես Սարգսյանին մի քանի քաղաքական տարբերակներ եմ առաջարկել, սակայն նա հրաժարվեց ընդունել»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նաեւ նշել է, թե ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի խորհուրդների կարիքը չի զգում, թե պետք է առաջադրվի 2018թ.: «Մինչ այդ ժամանակ մեր երկրում իշխանությունը կլինի ժողովրդի ձեռքում: Դավայտե, պարոն Շարմազանով, տվեք ձայնագրությունը»:

YEREVAN.- Runner-up in Armenia’s presidential elections Raffi Hovannisian demanded that the complete record of his meeting with Serzh Sargsyan must be made public.
“Shame on those who threaten to make public part of the record in order to compromise me,” he said at a press conference on Monday.
Earlier, Central Electoral Commission announced Serzh Sargsyan the winner of Armenia’s presidential elections.
Hovannisian said he had a 1.5-hour conversation with Sargsyan. “If he deceived me, saying that we are alone, then let them make public the full version of the record,” he added.
“I told him that he was not an elected president and it was too early to celebrate the victory drinking champagne. However, I noted that he had made a great contribution to the development of Armenia. I also offered Sargsyan several political options, but he refused to accept them,” said Hovannisian who is announced to poll 36.75% of votes.
Neither Hovannisian, nor Sargsyan suggested formation of a coalition, he said, adding that the issues concerning posts were not mentioned.
“I also raised the question of punishing ballot-riggers, Sargsyan said that he stands for punishing  those guilty of rigging the elections.”
Hovhannisyan also stressed he did not need the advice of deputy speaker Edward Sharmazanov, urging him to run in the 2018 elections.
“The power will be in the hands of the people by that time. If he’s such a cool guy, let him  publish a complete record of our meeting with Serzh Sargsyan.”