Ջրասույզներն ուսումնասիրել են Չեբարկուլ լճի հատակը եւ այնտեղ` տիղմերի մեջ, հայտնաբերել են փոսեր, որտեղ, ենթադրվում է, գտնվում են երկնաքարի առավել մեծ բեկորներ: Սակայն բեկորները չեն ուսումնասիրվել  հաստ տիղմերի պատճառով: Այս մասին հայտարարել է Չեբարկուլ քաղաքի վարչության մամուլի քարտուղար Լյուբով Ռուդամետովան:
Փետրվարի 28-ին  Եկատերինբուրգից Չեբարկուլ կժամանեն մասնագետներ, որոնք մագնիսական նկարահանումներ կանցկացնեն լճի ընդհատակում, հաղորդել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի երկնաքարերի հարցով անդամ Վիկտոր Գրոեխովսկին:
Միաժամանակ, քաղաքում ստեղծվել եւ գործում է  երկնաքարերի բեկորների որոնման հարցով հատուկ շտաբ: Եկատերինբուրգի գիտնականներին արդեն հաջողվել է հայտնաբերել մի քանի բեկորներ, որոնցից ամենամեծն ունի ավելի քան 1կգ քաշ, հայտնում է «Վեստի.ռու»-ն:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի հինգ տարածաշրջաններում` Տյումենում, Սվերդլովսկում, Չելյաբինսկում, Կուրգանսկի տարածաշրջանում, ինչպես նաեւ Բաշքիրիայում փետրվարի 15-ի առավոտյան երկնաքարային անձրեւ է գրանցվել:

Водолазы исследовали дно озера Чебаркуль и обнаружили в иле несколько воронок, где, предположительно, могут находиться крупные осколки метеорита. Однако рассмотреть сами осколки не удалось из-за слишком толстого слоя ила. Об этом рассказала пресс-секретарь администрации города Чебаркуль Любовь Рудометова.
28 февраля из Екатеринбурга в Чебаркуль прибудут специалисты, которые проведут магнитную съемку дна озера, сообщил член комитета по метеоритам РАН Виктор Гроховский.
Тем временем в городе создан и действует специальный штаб по поиску метеоритных осколков. Ученым из Екатеринбурга уже удалось обнаружить несколько, самый большой из них - весом более 1 кг, передает «Вести.Ру».
Метеоритный дождь был зафиксирован утром 15 февраля в пяти регионах России: Тюменской, Свердловской, Челябинской, Курганской областях, а также в Башкирии.