Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում ծայրահեղ մտահոգված են Սիրիայում զինյալների մոտ զանգվածային ոչնչացման զենք հայտնվելու փաստով, ինչն էլ ավելի է դժվարացնում այդ երկրում իրավիճակն ու դիմակայությանը նոր շրջապտույտ է սկսում։ Այս մասին ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական մեկնաբանության մեջ՝ անօրինական զինված կազմակերպությունների կողմից Սիրիայում քիմիական զենք կիրառելու վերաբերյալ։
Դամասկոսից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ այսօր՝ մարտի 19-ի վաղ առավոտյան, Հալեպի նահանգում արձանագրվել է զինված ընդդիմության կողմից քիմիական զենք կիրառելու դեպք։ Թունավոր նյութով հագեցած զինամթերքի պայթյունի արդյունքում զոհվել է 16 եւ տուժել մոտ 100 մարդ։ «Տեղի ունեցածը համարում ենք սիրիական ճգնաժամի իրադրաձություններում նոր ծայրահեղ տագնապային ու վտանգավոր զարգացում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն կրկին կոչ է արել Սիրայի բոլոր ողջամիտ ուժերին հրաժարվել բռնությունից եւ բանակցությունների սեղանին քաղաքական կարգավորումների ուղղությամբ իրական քայլերի անցնել, ինչպես եւ նախատեսված է «Գործողության խմբի» 2012 թվականի հունիսի 30-ի Ժնեւյան հուշագրում։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Սիրիայի իշխանություններն ընդդիմության զինյալներին մեղադրում էին Հալեպի հրաձգության ժամանակ քիմիական զենք կիրառելու մեջ։ Երկրի տեղեկատվության նախարար Օմրան Ազ-Զոուբին հայտարարել է, որ «Կաֆր-Դաիլ շրջանի Հալեպի նահանգում տեղակայված ահաբեկիչների՝ Խան Ալ- Ասալ շրջանի հրաձգությունը քիմիական զենքով ոչ այլ ինչ է, քան սիրիական հակամարտության վտանգավոր թեժացում»։ Նա համաշխարհային հանրությունից ու ահաբեկիչներին ֆինանսավորող ու զինող երկրներից պահանջել է պատասխանատվություն կրել միջազգային իրավունքով արգելված զենք կիրառելու համար։ Նախարարը Թուրքիայի ու Քաթարի կառավարությունների վրա է դրել կատարվածի համար պատասխանատվությունը, որի արդյունքը 16 մարդու մահն է եղել։
Մինչդեռ ավելի վաղ Սիրիայում Ռուսաստանի դեսպանությունը չի հաստատել Հալեպի զինյալների կողմից հրաձգոււթյան ժամանակ քիմիական զենքի կիրառումը։

В МИД России предельно серьезно озабочены фактом попадания оружия массового поражения в руки боевиков, что еще более ухудшает обстановку в САР и выводит конфронтацию в этой стране на новый виток. Об этом говорится в официальном комментарии МИД России относительно применения незаконными вооруженными формированиями химического оружия в Сирии.
По поступающей из Дамаска информации, рано утром 19 марта в провинции Алеппо зафиксирован случай использования вооруженной оппозицией химического оружия. В результате взрыва боеприпаса, снаряженного отравляющим веществом, погибло 16 человек и пострадало около 100 человек. Считаем происшедшее новым крайне тревожным и опасным развитием событий в сирийском кризисе», - говорится в сообщении.
МИД России вновь призвал все здравомыслящие силы в Сирии отказаться от насилия и перейти к реальным шагам в направлении политического урегулирования за столом переговоров, как это и предусмотрено Женевским коммюнике «Группы действий» от 30 июня 2012 года.
Напомним, что ранее власти Сирии обвинили боевиков оппозиции в применении химического оружия при  обстреле Алеппо. Министр информации страны Омран Аз-Зоуби заявил, что «обстрел террористами, дислоцированными в районе Кафр-Даиль провинции Алеппо, ракетой с химической боеголовкой района Хан Аль-Асаль является ничем иным, как опасной эскалацией сирийского конфликта». Он потребовал от мирового сообщества и стран, финансирующих и вооружающих террористов, нести ответственность за использование ими вида оружия, запрещенного международным правом. Министр возложил на правительства Турции и Катара моральную ответственность за преступление, результатом которого стала гибель 16 человек.
Между тем, ранее посольство России в Сирии не подтверждало применение химоружия в ходе обстрела боевиками Алеппо.