Հանրապետությունում լոլիկի ցանքատարածությունների կրճատման վտանգ կա: Այդ մասին այսօր` մարտի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը: Խնդիրը կայանում է նրանում, որ նախորդ տարի Մասիսի եւ Էջմիածնի տարածաշրջաններում ցեցի պատճառով կարտոֆիլի եւ լոլիկի բերքի կորուստ եղավ: Բարեբախտաբար` դիտարկումները ցույց են տալիս, որ վաղահաս կարտոֆիլի ցանքատարածությունները Արարատյան դաշտում չեն կրճատվել, ինչը կարեւոր նշանակություն ունի մայիս-հունիս ամիսներին հանրաետությունը կարտոֆիլով բավարարելու հարցում: Սակայն լոլիկի հարցում մտահոգությունները պահպանվում են:
Գ. Պետրոսյանը հավաստիացրեց, որ իրենց մասնագետների հանձնարարականները կատարելու դեպքում հայ գյուղացիները կկարողանան խուսափել կարտոֆիլի եւ լոլիկի բերքի կորուստից: Բացի այդ, նրա խոսքով, վերամշակող կազմակերպություններն այս տարի լոլիկի նկատմամբ բարձր պահանջարկ կունենան, հետեւաբար` գյուղացիները բերքն իրացնելու խնդիր չունեն:
Ինչ վերաբերում է ընդհանրապես վարելահողերին` Գ. Պետրոսյանն ասաց, որ 450 հազ. հա-ից ներկայում չի մշակվում մոտ 150 հազարը, թեեւ վերջին 2 տարում վարելահողերի ծավալներն աճում են: Հողերի չմշակման հիմնական պատճառներն են` ոռոգման ջրի անբավարարությունը, ցածր եկամտաբերությունը, ճանապարհնային ցանցի ոչ բավարար զարգացվածությունը:

В Армении есть угроза сокращения посевных площадей под томатами. Об этом на встрече с журналистами 22 марта заявил заместитель министра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян. Проблема заключается в том, что в прошлом году в Масисском и Эчмиадзинском регионах из-за моли была отмечена потеря урожая картофеля и томатов. К счастью, наблюдения показывают, что посевные площади под скороспелым картофелем в Араратской долине не сократились. Однако в отношении томатов сохраняется беспокойство.
Г. Петросян заверил, что при выполнении рекомендаций их специалистов крестьяне смогут избежать потери урожая картофеля и томатов. Кроме того, по его словам, у перерабатывающих организаций в этом году будет большой спрос на томаты, поэтому у крестьян не будет проблем с реализацией урожая.
Что касается вообще пахотных территорий, то Г. Петросян сказал, что из 450 тыс. га в настоящее время не возделывается около 150 тыс., хотя в последние два года растет площадь пахотных земель.