Միջպետական բանկի կողմից հայկական «Նաիրիտ» ձեռնարկությանը ներկայացված 25,183 միլիոն դոլարի հայցը  վերադարձնելու մասին դատարանի վճռի վերաբերյալ բողոքարկումը կվերանայվի  ապրիլի 3-ին՝ Մոսկվայի Իններորդ արբիտրաժային դատարանում:
Բանկը Մոսկվայի արբիտրաժային դատարան «Նաիրիտ» ՓԲԸ-ի դեմ գումարային միջոցների վերականգնման հայց էր ներկայացրել: Պատասխանողը վարկի երաշխավորն է, որը տրվել էր սեփականատիրոջը՝ Rhinoville Property Limited ընկերությանը: Մարտի 20-ին դատարանը վերադարձրել էր հայցադիմումը, քանի որ այն ներկայացվել էր իրավազորության կանոնների խախտմամբ: Ըստ դատարանի՝ հայցը պետք է ներկայացվեր պատասխանողի գտնվելու վայրում՝Հայաստանի Հանրապետության Երեւան քաղաքում, գրում է   Bankir.ru-ն:
Բացի դրանից, մայիսի 14-ին դատարանը կշարունակի բանկի՝ Rhinoville Property Limited ընկերությանը ներկայացված 25,183 միլիոն դոլարի հայցի լսումները: Հայցվոր կողմը 16,764 միլիոն դոլար պահանջում է որպես վարկից օգտվելու տոկոս եւ 8,419 միլիոն դոլար՝ որպես տուգանք: 2006թ. բանկը 70 միլիոն դոլարի չափով վարկային գիծ էր բացել Rhinoville Property Limited ընկերության համար:
Գիտաարտադրական «Նաիրիտ» միավորումը ԽՍՀՄ տարածքում քլորապրենային կաուչուկի արտադրության ոլորտում մենաշնորհ ուներ:  2006թ. «Նաիրիտի» բաժնետոմսերի 90%-ը 40 մլն դոլարով վաճառվել էին բրիտանական Rhinoville Property Limited ընկերությանը: Մնացած 10% բաժնետոմսերը Հայաստանի կառավարության սեփականությունն են: 2010թ.-ից գործարանը չի գործում:
Միջպետական բանկը միջազգային բանկային հաշվարկային եւ վարկային կառույց է՝ ԱՊՀ անդամ-երկրների պետական կապիտալում 100 տոկոսանոց մասնակցությամբ:

Рассмотрение жалобы Межгосударственного банка на определение суда о возврате иска, который был подан к армянскому химическому предприятию «Наирит» о взыскании $25,183 миллиона, состоится 3 апреля в Девятом арбитражном суде Москвы. Об этом сообщает РАПСИ.
Банк обратился в арбитражный суд Москвы с иском к ЗАО «Завод Наирит» о взыскании денежных средств. Ответчик является поручителем по кредиту, который был выдан его владельцу - компании Rhinoville Property Limited. Суд 20 марта возвратил заявление, так как оно было подано с нарушением правил подсудности. Иск, согласно суду, должен подаваться по месту нахождения ответчика - в городе Ереван, Республика Армения, пишет Bankir.ru.
Кроме того, 14 мая суд продолжит слушания по иску банка к Rhinoville Property Limited о взыскании $25,183 миллиона. Истец взыскивает $16,764 миллиона в качестве процентов за пользование кредитом и неустойку в размере $8,419 миллиона. Банк открыл в 2006 году кредитную линию компании Rhinoville Property Limited на $70 миллионов.
Научно-производственное объединение «Наирит» было на территории СССР монопольным производителем хлоропренового каучука. В 2006 году 90% акций компании «Наирит» были проданы британскому консорциуму Rhinoville Property Limited за $40 миллионов, оставшиеся 10% акций принадлежат правительству Армении. С апреля 2010 года производство на заводе остановлено.
Межгосударственный банк является международным банковским расчетным и кредитным институтом со 100-процентным участием государственных капиталов стран-членов СНГ.