Հայաստանի ցածրադիր գոտում ծիրանենիների զանգվածային ծաղկումը համընկել է գարնանային ցրտահարությունների հետ: Գյուղատնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունի հայտնում են, որ երեկ ողջ օրը, հաշվի առնելով հնարավոր վտանգը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության համապատասխան ծառայություններն ու մասնագետները` նախարար Սերգո Կարապետյանի եւ փոխնախարարների գլխավորությամբ, եղել են Արարատի եւ Արմավիրի մարզերում, խորհրդատվական հանդիպումներ ունեցել համայնքների ղեկավարների եւ այգետերերի հետ:
Հնարավոր կորուստները նվազագույնի հասցնելու նպատակով` խորհուրդ է տրվել այգիների հարակից հատվածներում, քամու ուղղությամբ, օգտագործելով բուսական կիսաչոր մնացորդները, ստեղծել կայուն ծխածածկույթ: Հատկապես մեծ է ցրտահարության վտանգն առավոտյան ժամը չորսից յոթն ընկած ժամանակահատվածում:
Նախնական տվյալներով, վտանգի գոտում հայտնված տարածքների մեծ մասում, հաշվի առնելով մասնագետների հորդորները, ողջ գիշեր իրականացվել են համապատասխան աշխատանքներ: Մասնագետների կարծիքով, կայուն ծխածակույթի ապահովումը ճիշտ եւ ժամանակին իրականացումը մեծապես կրճատում է կորուստների հավանականությունը:
Ըստ օթերեւութաբանների, այս գիշեր եւս ցրտահարման վտանգ կա: Ուստի գյուղնախարարությունը խնդրում է այգետերերին ուշադրությամբ հետեւել գիշերային ջերմաստիճանների տատանումներին եւ անհրաժեշտության դեպքում այգիներում շարունակել կայուն ծխածածկույթի ստեղծումը:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի հանձնարարությամբ այսօր եւս մասնագետների խմբերը` ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարարների գլխավորությամբ գտնվում են գիշերվա ընթացքում առավել ցածր ջերմաստիճաններ գրանցած համայնքներում, ուր դիտարկումների արդյունքում համապատասխան խորհուրդներ ու ցուցումներ են տալիս այգետերերին:

В долинной зоне Армении массовое цветение абрикосовых деревьев совпало с   весенними заморозками.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства сельского хозяйства, вчера в течение всего дня, учитывая возможную опасность, соответствующие службы и специалисты ведомства под руководством министра Серго Карапетяна и заместителя министра, были в Араратской и Армавирской областях, провели консультативные встречи с руководителями общин и садовладельцами.
Опасность заморозков была особенно высокой в период с 4 до 7 часов утра. По предварительным данным, на большинстве территорий, оказавшихся в зоне опасности, учитывая призывы специалистов, в течение всей ночи были осуществлены соответствующие работы. По убеждению специалистов, правильная и своевременная стабильная дымовая завеса значительно сократит вероятность потерь.
Согласно метеорологам, этой ночью снова есть опасность заморозков. Следовательно, Министерство сельского хозяйства просит садовладельцев внимательно следить за колебаниями ночных температур и в случае необходимости продолжать создание стабильной дымовой завесы в садах.
По поручению министра сельского хозяйства Армении Серго Карапетяна, 25 марта также группы специалистов, под председательством заместителей министров сельского хозяйства, находятся в общинах, где были зарегистрированы более низкие температуры, и где по результатам мониторинга садовладельцам даются соответствующие советы и указания.