Հայաստանի ԱԻՆ-ում մարտի 26-ին Փրկարար ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Ս. Ազարյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Գ. Արզումանյանի եւ ՄԱԿ-ի փորձագետ Ռիչարդ Հուկի հետ:
ԱԻՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցից թունավոր նյութերի հանման, հավաքման, փաթեթավորման եւ վերացման ծրագրի համաֆինանսավորման ու տեխնիկական հարցերը:
Տեւական ժամանակ Երեւանի Նուբարաշեն թաղամասում գտնվող բլուրում թաղվել են ժամկետանց պեստիցիդներ եւ կայուն օրգանական աղտոտիչներ, այդ թվում` ԴԴՏ: Վերջին երկու տարիների ընթացքում, ԵԱՀԿ աջակցությամբ, մշակվել է արտակարգ իրավիճակի գործողությունների ծրագիր` կանխելու թունաքիմիկատների թափանցումը շրջակա միջավայր: Սակայն տեղանքն, այնուամենայնիվ, դեռեւս վտանգ է ներկայացնում, քանի որ գտնվում է սողանքային ակտիվ գոտում, բնակեցված է եւ մոտ գյուղատնտեսական տարածքներին: Նշված ծրագիրն արդեն հաստատվել է։ Դրա ֆինանսավորումը կսկսվի 2014 թ. սեպտեմբերին` Գլոբալ էկոլոգիական ֆոնդի (ԳԷՖ) կողմից:
Ներկայացնելով խնդրի հետ կապված մինչ այժմ իրականացված միջոցառումները` Ս. Ազարյանը մասնավորապես ասել է. «Մենք արդեն կառուցել ենք թունաքիմիկատների ոչնչացման գործարան, կատարել թունաքիմիկատների մոնիթորինգ, սակայն անելիքներ դեռ շատ կան: Խնդիրն այն է, որ թունաքիմիկատների գերեզմանոցը գտնվում է սողանքային գոտում, եւ մենք մոտ ժամանակներում պետք է իրականացնենք թունաքիմիկատների ոչնչացման ծրագիր` հնարավոր աղետներից խուսափելու համար»:
Շարունակելով թեման` Ռ. Հուկը նշել է. «Ուրախալի է, որ դուք մեծ ծավալի աշխատանք եք կատարել այս խնդրի լուծման համար: Հետագա բոլոր գործողությունները պետք է կատարվեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Կարծում եմ` դա Հայաստանի համար խնդիր չէ: Ծրագիրն իրականացնելիս մենք փորձում ենք ապահովել առավելագույն անվտանգություն»:
ՄԱԿ-ի փորձագետը հայաստանյան իր գործընկերներին ներկայացրել է միջազգային փորձն ու խնդրի լուծման մի քանի տարբերակ, ինչից հետո քննարկվել են ծրագրի մանրամասներն ու տեխնիկական հարցերը:
Հանդիպման վերջում կողմերի միջեւ համաձայնություն է ձեռք բերվել շարունակել համագործակցությունը` Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցի չեզոքացման շուրջ:

В Министерстве чрезвычайных ситуаций Армении 26 марта директор Спасательной службы, генерал-майор Сергей Азарян встретился представителем офиса ООН в Армении Г. Арзуманяном и экспертом ООН Ричардом Хуком.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МЧС, в ходе встречи были обсуждены вопросы совместного финансирования программы ликвидации кладбища ядохимикатов Нубарашена.
В течение последних двух лет, при поддержке ОБСЕ, была разработана программа действий для предотвращения попадания ядохимикатов в окружающую среду.  Однако эта территория все еще представляет опасность, поскольку находится в активной оползневой зоне, населена и расположена вблизи сельскохозяйственных территорий. Вышеуказанная программа уже утверждена. Ее финансирование начнется в сентябре 2014 г. Глобальным экологическим фондом.
Представляя связанные с проблемой мероприятия, осуществленные до сих пор, С. Азарян, в частности, отметил: «Мы уже построили завод для уничтожения ядохимикатов, выполнили мониторинг ядохимикатов, однако много чего еще надо сделать. Проблема состоит в том, что кладбище ядохимикатов находится в оползневой зоне, и в ближайшее время мы должны осуществить программу уничтожения ядохимикатов, чтобы избежать возможных бедствий». Продолжая тему, Р. Хук отметил: «Я рад, что вы выполнили значительную работу в направлении решения этой проблемы. Все дальнейшие действия должны быть совершены в соответствии с международными стандартами. Думаю, это - для Армении не проблема. В ходе осуществления программы мы пытаемся обеспечить максимальную безопасность».
Эксперт ООН своим армянским коллегам представил международный опыт и несколько вариантов решения проблемы, после чего были обсуждены подробности программы и технические вопросы.
В завершении встречи между сторонами было достигнуто соглашение продолжить сотрудничество в вопросе ликвидации кладбища ядохимикатов Нубарашена.