Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական»  (CHP) կուսակցության առաջնորդը, քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության կենտրոնական գրասենյակը եւ մի շարք թուրք քաղաքապետեր Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականին են հանձնել Սուրբ Զատիկի կապակցությամբ հայերին ուղղված շնորհավորանքներ։
«Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն Թուրքիայի հայ քաղաքացիներին ուղղված իր շնորհավորանքի մեջ ասել է. «Շնորհավորում եմ մեր հայ քաղաքացիներին Սուրբ Զատիկի կապակցությամբ, ցանկանում, որ այս տոնն իրենց, իրենց ընտանիքներին եւ մեր երկրին խաղաղություն եւ կայունություն բերի»։
Սուրբ Զատիկի կապացկությամբ «Ակոս» պարբերականի միջոցով հայերենով շնորհավորել են  «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության գլխավոր գրասենյակից։
Շնորհավորանքներ են ստացվել նաեւ Շիշլիի քաղաքապետ Մուսթաֆա Սարըգյուլից, Բաքըրքյոյի քաղաքապետ Աթեշ Ունալ Էրզենից, Բեշիքթաշի քաղաքապետ Իսմաիլ Ունալից, Դիարբեքիրի Սուրի քաղաքապետ Աբդուլլահ Դեմիրբաշից, Բաղլարի քաղաքապետ Յուքսել Բարանից, Ուրֆայի Ջեյլանփընարի քաղաքապետ Իսմաիլ Արսլանից եւ Սիիրթի (Սղերթ) քաղաքապետ Սելիմ Սադաքից։

ISTANBUL. – Turkey’s main opposition Republican People’s Party (CHP), the pro-Kurdish “Peace and Democracy Party” (BDP) Central Office, and several mayors in the country sent to Istanbul’s Agos Armenian bilingual weekly their congratulations to the Armenians of Turkey on the occasion of Easter.
In his congratulatory message to the Armenians, CHP Chairman Kemal Kilicdaroglu specifically said as follows:
“I wish for this holiday to bring peace and stability to them, their families, and to our country.”
In connection with Easter, and by way of Agos, the BDP Central Office congratulated the Armenians in Armenian language.
Messages of congratulations also were extended by several mayors of Istanbul Province, the mayors of Sur and Baglar in Diyarbakir Province, the mayor of Ceylanpinar in Urfa Province, and by the mayor of Siirt