«Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանն արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից, թեեւ դեռ գտնվում է բժիշկների հսկողության ներքո: Այդ մասին ապրիլի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի առաջին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը:
«Ժառանգության» անդամին զգալի ֆիզիկական վնասվածք է հասցվել: Հուսով եմ, որ բոլորն արժանի պատիժ կստանան: Իհարկե, լինում են իրավիճակներ, երբ ոստիկաններն իրավունք ունեն համապատասխան գործողություններ կատարել, սակայն այստեղ ադեկվատության խնդիր է ծագում»,- նշել է Լարիսա Ալավերդյանը:
Ընդդիմության երեկվա երթի անկազմակերպվածության կապակցությամբ նա նշեց, թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ի սկզբանե հայտնել էր, թե գնալու են Ծիծեռնակաբերդ: «Կարծում եմ` անհրաժեշտ է դասեր քաղել, այլ ոչ մեղավոր որոնել»,- ասել է Ալավերդյանը: Նրա խոսքով, նման ակցիաները պետք է նախապես կազմակերպված եւ կառավարվող լինեն, քանի որ կան բազմաթիվ խմբեր, որոնք հավակնում են լիդերության եւ տարբեր նախաձեռնությունների: «Այդ միջոցառումների ժամանակ կարող են սադրիչներ եւ քաղաքական հակառակորդի ներկայացուցիչներ լինեն»,- ասել է Ալավերդյանը եւ հավելել, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին չհերիքեցվ փորձը ավելի հստակ գործողությունների համար:

Вице-председатель партии «Наследие» Армен Мартиросян уже выписан из больницы, хотя пока еще находится под наблюдением врачей. Об этом на пресс-конференции 10 апреля заявила первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
«Члену «Наследия» было нанесено значительное физическое увечье. Надеюсь, что каждый будет нести достойное наказание. Конечно же, бывают такие ситуации, в которых полицейский имеет право выполнять соответствующие действия, однако здесь возникает проблема адекватности», - отметила Лариса Алавердян.
В связи с неорганизованностью вчерашнего шествия оппозиции она подчеркнула, что лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян с самого начала заявил, что они пойдут к Цицернакаберду. «Я думаю, что необходимо извлечь уроки, а не искать виновных», - подчеркнула первый омбудсмен. По ее словам, подобные акции должны быть заранее организованными и управляемыми, поскольку существуют многочисленные группы, претендующие на лидерство и разные инициативы. «В ходе этих мероприятий могут быть отдельные инициаторы каких-либо действий, а также провокаторы и представители политического противника», - отметила Лариса Алавердян. Она выразила мнение, что Раффи Ованнисяну не хватило опыта, и нужны были наиболее четкие действия.