Հետաքրքիր է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը դիտարկել ռուս-վրացական հարաբերությունների տեսանկյունից՝ Գաբալայի ռադիոտեղորոշիչ կայանը փակելու ֆոնին: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 10-ին, մամուլի ասուլիսում նշեց փորձագետ Հայկազուն Ալվրցյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ համատեքստում կարելի է զոըգահեռ անցկացնել Կորեական թերակղզում հակամարտության հետ, երբ ԱՄՆ-ն ապահովում է իր ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում, նույնն այստեղ անում է Ռուսաստանը:
Միաժամանակ, Ալվրցյանն ընդգծեց, որ շահում են այն երկրները, որոնք կայուն են: «Առավել կարեւոր դեր է խաղում Հայաստանի ժողովրդագրական վիճակը, որն ազդում է բանակի, տնտեսության, արտագաղթի վրա: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի՝ հարեւանների հետ ունեցած հարաբերություններին, յուրաքանչյուր պետություն պետք է բարիդրացիական հարաբերություններ պահպանի տարածաշրջանի երկրների հետ, մասնավորապես, տնտեսության ոլորտում: Սակայն այդ համատեքստում կան խնդիրներ, որոնք Հայաստանի իշխանությունները չեն կարողանում լուծել»,-նշեց Ալվրցյանը:

YEREVAN.- It is interesting to consider regional situation in terms of Russian-Azerbaijani relations amid closing of Gabala radar station, political analyst Haykazun Alvrtsyan said.
In this context we can draw parallels with Korean conflict where U.S. is providing its military presence. In our region this is done by Russia, he said, adding that only stable states can win.
“Demographic situation in Armenia affecting army, economy and migration is playing crucial role. As to Armenia’s relations with neighbors, each state must have good neighborly relations with regional countries, in particular in the field of economy. However, there are problems the Armenian authorities are unable to solve,” he told reporters.