Մինչեւ ապրիլի 9-ը Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կարեւոր դեր էր խաղում նախագահական ընտրությունների վիճարկման գործընթացում, բայց այսօրվանից երկրի բոլոր քաղաքացիների համար ստեղծված են հավասար պայմաններ եւ պայքարը շարունակելու համար անհրաժեշտ է միավորել բոլոր քաղաքական եւ քաղաքացիական ուժերը եւ այդ դեպքում բոլորը պետք է հավասար լինեն: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Հայաստանի նախագահի նախկին թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը:
«Իհարկե, Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ունի կես մլն ընտրողների ձայները եւ կարող է գլխավորել նրանց, սակայն, ինձ թվում է, որ պետք է լինի կոլեգիալ պայքար, ոչ թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանի պայքարը»,-ասաց նա:
Հարցին, թե դա նշանակում է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ի վիճակի չէ՞ միայնակ գլխավորել պայքարը, Ղուկասյանը պատասխանեց. «Իմ կարծիքով, այո: Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ ընդդիմության երթը վատ էր կազմակերպված, չկային անհրաժեշտ թվով հրահանգիչներ, ովքեր կուղղորդեին ակցիայի մասնակիցներին: Մեծ հաշվով, երթն ինքնաբուխ էր եւ հաշվի առնելով կազմակերպված չլինելը, երթի մասնակիցների մի մասն ուղղակի չի լսել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կոչը՝ իր հետ գնալ Ծիծեռնակաբերդ, մի մասն էլ լսել է, բայց չի գնացել, քանի որ նման որոշումն անընդունելի էր նրանց համար, նրանք ցանկանում էին իրենց բողոքը հայտնել Բաղրամյան-26-ի դիմաց»,-նշեց Անդրիաս Ղուկասյանը:
Հարցին, թե ինչպես է մեկնաբանում խոսակցությունները, որ ինքը փորձել է իր վրա վերցնել Բաղրամյան պողոտայում հավաքվածների առաջնորդությունը, Ղուկասյանն արձագանքեց, որ քանի որ հանրահավաքի պատասխանատուներն այդտեղ չէին կամ չէին համակարգում հավաքվածներին, ինքն իր վրա է վերցրել համակարգման պատասխանատվությունը՝ կոչ անելով ուժ չկիրառել ոստիկանների նկատմամբ:
«Դա անհրաժեշտ էր՝ ցուցարարների եւ ոստիկանների միջեւ բախումներից խուսափելու համար: Պետք էր կառավարել իրավիճակը, հակառակ դեպքում բախումները կարող էին մասշտաբային լինել»,-ասաց նա, հավելելով, որ իր այնտեղ գտնվելու ժամանակ բախումներ չեն եղել:
«Բաղրամյան պողոտայում լարված իրավիճակ էր եւ յուրաքանչյուրը կարող էր իր վրա վերցնել պատասխանատվությունը, այդ թվում Ստեփան Սաֆարյանը եւ թույլ չտալ որ դա անի մեկ ուրիշը: Զարուհի Փոստանջյանը նույնպես իր վրա պատասխանատվություն վերցրեց եւ փորձում էր վերահսկել վիճակը: Իհարկե, երբ նման դեպքեր են տեղի ունենում, պատասխանատվություն վերցնել ցանկացողները շատ քիչ են, իսկ երբ ամեն բան ավարտվում է, գնահատական տալը հեշտ է: Եթե Ստեփան Սաֆարյանը կարծում է, որ ես սխալ եմ գործել, պետք է նաեւ բացատրի, թե ինչը ճիշտ կլիներ նման վիճակում: Իմ որոշումը ճիշտ էր»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Անդրիաս Ղուկասյանը երեկ Բաղրամյան պողոտայում հայտարարել էր, որ ով ցանկանում է, կարող է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետեւից գնալ Ծիծեռնակաբերդ, իսկ ով ուզում է մնալ Բաղրամյան պողոտայում, ապա իրենք այդտեղ նստացույց են հայտարարում: Դրանից հետո նրան բերման ին ենթարկել ոստիկանության բաժին:

До 9 апреля Раффи Ованнисян играл важную роль в процессе обжалования итогов выборов президента Армении, но уже с сегодняшнего дня для всех граждан страны созданы равные условия и для продолжения борьбы необходимо объединить все политические и гражданские силы, и в этом случае все должны быть равны. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил экс-кандидат в президенты Андриас Гукасян, комментируя акции, поведенные экс-кандидатом в президенты, лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном.
«Кончено, у Раффи Ованнисяна есть более полумиллиона голосов избирателей и может возглавлять их, однако, мне кажется, что должна быть коллегиальная борьба, а не борьба Раффи Ованнисяна», - заметил Гукасян.
На уточняющий вопрос, означает ли сказанное им, что Раффи Ованнисян не в состоянии возглавлять борьбу в одиночку, Гукасян отметил: «По-моему, да». «Шествие оппозиции, во главе с Раффи Ованнисяном было слабо организовано, не было необходимого количества распорядителей, которые бы направляли участников акции. По большому счету, шествие было спонтанным и, ввиду также неорганизованности, часть участников шествия просто не услышала призыв Ованнисяна следовать за ним дальше по проспекту Баграмяна, другая часть услышала, но не последовала за ним, так как подобное решение было неприемлемо для них, так как они хотели выразить свой протест напротив резиденции президента у Баграмяна 26»,- отметил Гукасян.
В ответ на вопрос о том, как он оценивает звучащие в его адрес обвинения о том, что он попытался взять лидерство на себя на проспекте Баграмяна, Гукасян отметил, что так как ответственные за проведение митинге или не находились на проспекте Баграмяна, или не координировали участников шествия, он взял на себя ответственность за координацию, призвав не применять насилие по отношению к полицейским: «Все это было необходимо, чтобы избежать столкновения между полицейскими и участниками. Необходимо было управлять ситуацией, в противном случае столкновения могли бы быть масштабными».
На замечание о том, что на проспекте Баграмяна присутствовала секретарь парламентской фракции партии «Наследие» Заруи Постанджян, Гукасян отметил, что она взяла на себя часть контроля над ситуацией. На уточняющий вопрос, удалось ли лично ему предотвратить столкновения, Гукасян отметил: «В тот момент, когда я находился там, мне это удалось сделать, столкновений не было».
Комментируя высказывание секретарь Правления партии «Наследие» Степана Сафаряна о том, что если бы если бы Андриас Гукасян являлся удачным политическим деятелем, то получил бы голоса Раффи Ованнисяна, Гукасян отметил, что это является следствием не правильной оценки ситуации: «На проспекте Баграмяна была напряженная ситуация, и каждый мог взять ответственность на себя, в том числе и Степан Сафарян и не позволить это сделать другому. Заруи Постанджян также взяла на себя ответственность и пыталась контролировать граждан. Ситуацию надо рассматривать не с точки зрения лидерства, а с точки зрения ответственности. Конечно, когда происходят такие события, то желающих взять на себя ответственность очень мало, и когда события завершаются, то давать оценки становится легко. Если Степан Сафарян считает, что я поступил неправильно, то должен объяснить, что было бы правильным в той ситуации. Мое решение было правильным».