Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը զիջումների գնալու որեւէ պատճառ չունի: Այդ մասին ապրիլի 11-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը`հավելելով, որ նոր կառավարությունը պետք է նշանակվի պետության ղեկավարի կողմից, իսկ նա կարիք չունի փոխելու քաղաքական ղեկավարության ապարատը: Քաղաքագետի խոսքով, կամ էլ իշխանությունները կարող են զիջումների գնալ որպես բարի կամքի դրսեւորում, բայց նման բան սպասել չարժե:
Ինչ վերաբերում է մայիսի 5-ին կայանալիք Երեւանի ավագանու ընտրություններին եւ հերթական քարոզարշավի ֆոնին հնարավոր գործընթացներին, Ալեքսանդր Իսկանդարյանը կարծում է` Հանրապետական կուսակցության համամասնական ընտրացուցակը գլխավորող Տարոն Մարգարյանը լուրջ առավելություն ունի: Խոսելով ներքաղաքական գործընթացների մասին` Իսկանդարյանը նշել է, որ «մինչեւ մայիսի սկիզբ որոշ հանրահավաքներ, մամուլի ասուլիսներ կլինեն, մամուլը հեղեղված կլինի կոնսպիրոլոգիական նյութերով»:

У президента Армении Сержа Саргсяна нет никаких причин, чтобы идти на уступки. Об этом на пресс-конференции 11 апреля заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян, добавив, что новое Правительство должно быть назначено главой государства, а у него нет никакой нужды менять аппарат политического руководства. По словам политолога, или же действующие власти могут пойти на уступки по доброй воле, но этого ожидать не стоит.
Что касается предстоящих 5 мая выборов в Совет старейшин Еревана и всевозможных процессов на фоне очередной избирательной кампании, то Александр Искандарян считает: у занимающего первое место в пропорциональном списке Республиканской партии Армении действующего мэра Тарона Маркаряна есть серьезные преимущества. А что касается внутриполитических процессов, то «до начала мая будут иметь место некоторые митинги, пресс-конференции, пресса будет залита конспирологическими материалами».