Կարելի է քննադատել իշխանությանը, սակայն նախագահի երդմնակալությանը ներկա լինել, մասնակցելն ու քննադատությունն իրար հետ կապ չունեն: Այդ մասին խորհրդարանում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը` պատասխանելով հարցին, թե ինչու Գուրգեն Արսենյանն ու Աբրահամ Մանուկյանը, որոնք զբաղեցնում են Ավագանու ընտրություններում ԲՀԿ ընտրացուցակի երկրորդ եւ երրորդ տեղերը, մասնակցել են երդմնակալությանը, թեեւ ԲՀԿ-ն հանդես է գալիս իշխանությունների քննադատությամբ:
«Ընդդիմության ողջ իմաստն այն է, որ, լինելով ընդդիմադիր, կարողանա երկխոսություն ծավալել իշխանության հետ եւ աշխատել: Այն ընդդիմությունը, որը չի կարողանում խոսել իշխանության հետ, արդյունավետ չէ: Կյանքը շարունակվում է, պետք է աշխատել իշխանության հետ, քանի որ երկրում կան խնդիրներ: Մենք երկրորդ ուժն ենք խորհրդարանում եւ պետք է ներգրավված լինենք աշխատանքում, կյանքը շարունակվում է»,- նշել է պատգամավորը:
Նրա խոսքով, Արսենյանի եւ Մանուկյանի ներկայությունը նախագահի երդմնակալությանը իրենց անձնական գործն է, որը չի ուզում մեկնաբանել: Հարցին, թե ինչու ինքն անձամբ չի մասնակցել արարողությանը, Օսկանյանը պատասխանել է. «Ես այդպես որոշեցի»:

Можно критиковать власть, однако присутствие на инаугурации президента, участие и критика не имеют друг к другу отношения. Об этом на брифинге в парламенте 12 апреля заявил депутат от парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Вардан Осканян, отвечая на вопрос о том, как он оценивает то, что Гурген Арсенян и Абрам Манукян, занимающие второе и третье места в пропорциональном списке на выборах в Совет старейшин, присутствовали на инаугурации, несмотря на то, что «Процветающая Армения» выступает с критикой в адрес властей.
«Весь смысл оппозиции в том, чтоб ты, являясь оппозиционером, смог вести диалог с властью и работать с ней. Та оппозиция, которая не может разговаривать с властью, не продуктивна. Жизнь продолжается, надо работать с властью, так как в стране есть проблемы. Мы вторая сила в парламенте и должные быть вовлечены в работу, жизнь продолжается»,- отметил депутат.
По его словам, присутствие Арсеняна и Манукяна на инаугурации президента - их личное дело, которое он не намерен комментировать. В ответ на вопрос о том, почему он сам не присутствовал на инаугурации, Осканян сказал: «Я так решил».