Ինդոնեզիայի արեւլքում աշխարհի ամենամեծ պղնձի-ոսկու հանքում փլուզումը խլել է 12 մարդու կյանք: Փլուզված թունելի փլատակների տակ դեռ 15 մարդ կա, հայտնում է Jakarta Globe-ը:
Ամերիկյան լեռնահանքային  Freeport-McMoran Copper&Gold Inc. ընկերության Գրասբերգ համալիրի տնօրենը հայտնել է,  որ մայիսի 19-ին փրկարարները գետնի տակից դուրս են բերել մեկ զոհվածի մարմին եւ եւս վեց մարդու մարմինների մնացորդներ, սակայն դեռ չի հաջողվում  նրանց վերեւ բարձրացնել: Որոնողափրկարարական գործողությունների հինգ օրերի ընթացքում հաջողվել է փրկել միայն տասը հանքափորների:
«ԱիՖ»-ը գրում է, որ Ինդոնեզիայի ամենախոշոր հարկատու Freeport-McMoran –ում աշխատում է 20 հազար մարդ: Ինդոնեզիան նաեւ ամերիկյան կորպորացիայի դուստր ձեռնարկության  փոքր մասի բաժնետեր է:

Происшествие в самой большой золотомедной шахте в мире на востоке Индонезии унесло жизни 12 человек. Под завалами обрушившегося туннеля остаются еще не менее 15 человек, сообщает газета Jakarta Globe.
Как заявил владелец комплекса Грасберг — американской горнодобывающей компании Freeport-McMoran Copper&Gold Inc., спасатели 19 мая извлекли из-под земли тело одного погибшего и останки еще шести человек, но пока не удается поднять их на поверхность. В течение пяти дней поисково-спасательной операции удалось спасти только десять шахтеров.
Как пишет «АиФ», на Freeport-McMoran, одном из крупнейших налогоплательщиков в Индонезии, на Папуа работает порядка 20 тысяч человек. Также индонезийское государство - миноритарный акционер в деятельности дочернего предприятия американской корпорации.