Վերահսկիչ պալատի կողմից ամենաուսումնասիրվածն անցյալ տարի եղել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը: Այդ մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ ՎՊ-ն 4 խոշոր ծրագրերով ուսումնասիրություններ է կատարել՝ Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագիր, Եվրամիության աջակցության ծրագիր, դպրոցներում ինտերնետի ապահովման եւ ավագ դպրոցների գործունեության ծրագրեր:
Ա. Աշոտյանը դրական գնահատեց ՎՊ գործունեությունը, սակայն ասաց, որ մի շարք խնդիրների շուրջ առարկություններ են ներկայացրել: Օրինակ՝ ուսուցիչների կամ տնօրենների վերապատրաստման հետ կապված: «Պետական բյուջեով ֆինանսավորվող վերապատրաստման նորմատիվները մեկ շնչի հաշվով մի քանի անգամ փոքր են, քան վարկային ծրագրերով իրականացվողները: Այստեղ միասնական քաղաքականության խնդիր կա, միջազգային կազմակերպությունները պահանջում են ավելի համապարփակ, ավելի որակյալ դասընթացներ, ուշադրություն դարձնելով ոչ միայն ուսուցմանը: Օրինակ, եթե ուսուցչին 9 ժամ պահում ես լսարանում, ապա պետք է նաեւ կերակրես, իսկ պետական ծրագրերով առհասարակ սնունդ վերապատրաստման ժամանակ չի մատակարարվում; ՎՊ-ն առաջարկում է սահմանել միասնական մոտեցումներ՝ եւ բյուջեից ֆինանսավորվող, եւ վարկային ծրագրերից ֆինանսաավորվող վերապատրաստման ծրագրերի համար, ինչը քննարկելի հարց է: Բայց այստեղ մեղադրել մեզ, որ դա չարաշահում է, կարծում եմ ծիծաղելի է»,- ասաց Ա. Աշոտյանը:
Մյուս առարկությունը կապված է համաշխարհային բանկի այն վարկի հետ, որի բաղադրիչներից մեկը եղել է ուսանողական վարկերի ներդրումը: Գումար է ծախսվել տեղական եւ միջազգային փորձագետներին վարձատրելու համար, որպեսզի ուսումնասիրություն կատարեն: Ուսումնասիրության արդյունքը ցույց է տվել, որ ուսանողական վարկերի առաջարկվող սխեման Հայաստանում կիրառելի չէ:
«Եթե մենք, ժողովրդական լեզվով ասած, ջուր լցնողներ լինեինք, ապա եզրակացության վրա կփորձեինք ազդել, որպեսզի լինի դրական, եւ բացվեին մի քանի միլիոն դոլար օգտագործելու հնարավորություններ: Ակնհայտ է, որ բացասական պատասխանը տվյալ դեպքում ավելի օբյեկտիվ է եղել, ու մենք հրաժարվել ենք ուսանողական վարկերի տվյալ սխեմայից; Հիմա՝ այդ ծախսը նպատակային է՞, թե՞ ոչ նպատակային: Ակնհայտ է, որ դա յուրացում չէ, չարաշահում չէ: Կարելի է քննարկել, թե դա արդյունավետ ծախս է, թե՞ ոչ, սակայն գործը եղել է արդյունավետ»,- ասաց Ա. Աշոտյանը:

В 2012 году самым изученным со стороны Контрольной палаты было Министерство образования и науки Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
По его словам, Контрольная палата (КП) осуществила проверки по 4 крупным программам: кредитная программа Всемирного банка, программы содействия Евросоюза, программы обеспечения школ интернетом и программы деятельности старших школ.
Армен Ашотян дал позитивную оценку деятельности КП, однако отметил, что ими были представлены возражения по поводу ряда проблем, например, в связи с переподготовкой учителей или директоров. «Нормативы переподготовки, финансируемые из государственного бюджета, по части одного человека являются в несколько раз меньше, чем нормативы, осуществляемые кредитными программами. Здесь существует проблема единой политики, международные организации требуют более всеобъемлющих, более качественных учебных курсов, уделяя внимание не только обучению. Например, если учитель 9 часов находится в аудитории, то необходимо также обеспечить его питанием, а по государственным программам питание во время переподготовки не предусматривается. Контрольная палата предлагает установить единые подходы для программ переподготовки, финансируемых как из бюджета, так и из кредитных программ, что можно обсудить. Однако обвинять нас в том, что это – злоупотребление, думаю, смешно», - сказал Армен Ашотян.
Другое возражение связано с кредитом Всемирного банка, одной из составляющих которого была инвестиция студенческих кредитов. Потрачена сумма для выплаты местным и международным экспертам, чтобы они изучили ситуацию. Результаты показали, что предлагаемая схема студенческих кредитов в Армении неприемлема.
«Очевидно, что негативный ответ в данном случае был более объективным, и мы отказались от данной схемы студенческих кредитов. Понятно, что это не является присвоением или злоупотреблением. Можно обсудить, является ли это эффективным расходом или нет, однако дело было эффективным», - подчеркнул Армен Ашотян.