Ռուսաստանում քաղաքական իրավիճակի վրա լրջորեն ազդել է Պուտինի վախը դավաճանությունից, իսկ պետության ղեկավարի պաշտոնին նրան բերել է ոչ այլ ինչ, քան «տանիք» ունենալու ցանկությունը: Այդ մասին գրում է ռուսաստանցի լրագրողուհի Նատալյա Գեւորգյանը` ով Պուտինի մասին գրքերից մեկի համահեղինակն է:
Նրա կարծիքով, յուրաքանչյուրի մեջ դավաճան տեսնելու որակը Պուտինի մեջ ձեւավորվել է դեռ ՊԱԿ-ում աշխատելու տարիներից: «Անվստահության մռայլ մթնոլորտը հավանաբար գալիս է վերեւներից: Բողոքի ակցիաները, ընդդիմության խուզարկությունները, կոռուպցիայի դեմ արշավը, հավակնությունները, այդ ամենը դավաճանված լինելու Պուտինի վախից է»,- կարծում է Գեւորգյանը, գրում է The Washington Post-ը:
Ըստ Գեւորգյանի, այժմ ավելի հստակ են երեւում խնդիրները երկկողմ փոխգործակցության մեջ, եւ «Պուտինի տակի հողը տատանվում է»: Այժմ նրա վարկանիշը կազմում է 57 տոկոս: Դա շատ նորմալ է ժողովրդավարության համար, բայց պուտինյան համակարգում, ըստ վերլուծաբան Կիրիլ Ռոգովի, դա ընտրազանգվածի անցանկալի կասկածների ակնարկ է:
Դավաճանության ցավոտ թեման Պուտինը քննարկել է նաեւ Գեւորգյանի հետ զրույցում: «Ես միայն մի քանի մտերիմ մարդիկ ունեմ: Նրանք երբեք չեն դավաճանել ինձ, եւ ես է երբեք չեմ դավաճանի նրանց»,- խոստովանել էր Պուտինը:

На политическую ситуацию в России существенно повлиял страх Путина перед предательством, а на пост главы государства его привело не что иное, как желание получить «крышу». Об этом пишет российская журналистка Наталья Геворкян, бывшая одним из соавторов вышедшей в 2000 году книги «От первого лица. Разговоры с Владимиром Путиным».
По ее мнению, качество видеть в каждом предателя выработалось в Путине еще со времен его службы в КГБ. «Мрачная атмосфера недоверия, которая, по слухам, пропитала его ближайшее окружение, почти наверняка исходит с самого верха. Протестные акции, обыски у оппозиции, компания по борьбе с коррупцией, амбиции - все это результат опасений Путина быть преданным», - считает Геворкян, пишет The Washington Post.
Сейчас наиболее четко проявились проблемы в двустороннем взаимодействии, и «почва под Путиным зашаталась», считает журналистка. Сегодня его рейтинг - 57%: вполне приличный для демократии, но при путинской системе, как полагает аналитик Кирилл Рогов, это намек на нежелательные сомнения электората, цитирует статью из WP InoPressa.
Болезненную тему предательства затрагивал и сам Путин в ходе бесед с Геворкян. «У меня есть лишь несколько близких мне людей. Они никогда не предавали меня, и я их также никогда не предам», - признавался президент.
По мнению Геворкян, на такой высокий пост Путина привели не амбиции, а его желание найти себе защитника, или попросту говоря, «крышу». Сначала роль «протектора» выполняла КГБ, затем - мэр-реформатор Собчак, а теперь - Кремль, считает автор биографии.