«Ոսկե ծիրան» երեւանյան միջազգային 10-րդ կինոփառատոնը կկայանա հուլիսի 7-ից 14-ը: Այս տարի եւս փառատոնի կողքին են գլխավոր հովանավոր, բաժանորդի ազատ ընտրությունը քաջալերող ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը եւ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը: «Ոսկե ծիրանի» համար 2013 թվականն առանձնահատուկ է` հոբելյանական: Փառատոնին կհյուրընկալվեն կինոյում մեծ վաստակի համար «Փարաջանովյան թալերի» արժանացած նշանավոր կինոգործիչներ Քշիշտոֆ Զանուսին, Գոդֆրի Ռեջիոն եւ Յոս Ստելինգը: Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում կտեղադրվի աշխարհահռչակ շանսոնյե, կինոդերասան Շառլ Ազնավուրի աստղը:
Այս մասին նշվել է «Ոսկե ծիրան» երեւանյան միջազգային հոբելյանական` 10-րդ կինոփառատոնին նվիրված առաջին մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որի մասնակցել են ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը, փառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանն ու գեղարվեստական ղեկավար Սուսաննա Հարությունյանը:
«Վիվա-Սել-ՄՏՍ»-ի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ փառատոնն այս տարի ստացել է շուրջ 1200 հայտ` աշխարհի 94 երկրից (2012թ.-ին` 67 երկիր), ինչը փաստում է, որ «Ոսկե ծիրանի» հանդեպ հետաքրքրությունը տարեցտարի մեծանում է: «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնն այս տարի եւս կներկայանա լիամետրաժ, վավերագրական եւ «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային մրցույթային ծրագրերով, ինչպես նաեւ «Հայկական համայնապատկեր» ազգային մրցույթային ծրագրով: Մրցույթային ծրագրերում ընդգրկված ֆիլմերը գնահատելու է չորս ժյուրի: «Խաղարկային ֆիլմերի միջազգային մրցույթի» ժյուրին կգլխավորի հունգարացի ականավոր կինոռեժիսոր, համաշխարհային կինոյի դասական` Իշտվան Սաբոն, իսկ «Վավերագրական ֆիլմերի միջազգային մրցույթի» ժյուրին կգլխավորի 2012թ.-ի «Ոսկե ծիրանի» դափնեկիր, նշանավոր կինոռեժիսոր Սերգեյ Լոզնիցան: Փառատոնի օրերին կաշխատեն նաեւ Կինոգետների եւ կինոքննադատների միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՊՐԵՍՍԻ) եւ Էկումենիկ ժյուրին: Հարուստ են «Ոսկե ծիրանի» արտամրցույթային ծրագրերը: Դրանց թվում առանձնակի նշանակություն ունեն «Երեւանյան պրեմիերաներ», «Հետահայաց ցուցադրություններ» եւ «Հարգանքի տուրք» ծրագրերը, որոնցում անակնկալներ են սպասվում համաշխարհային կինոյի վարպետներից: Փառատոնի շրջանակում հարգանքի տուրք կմատուցվի Արամ Խաչատրյանի 110, Արտավազդ Փելեշյանի եւ Ներսես Հովհաննիսյանի 75-ամյակների առթիվ:
«Արվեստը ձգտում է ազատության: Որպես երեւակայականի արվեստ, կինոն հսկայական դեր է կատարում անհատի կրթության եւ զարգացման գործում: Հետեւաբար՝ Հայաստանում կինոարվեստի սիրահարների համար բացառիկ արժեք ունեցող, առավել նրբաճաշակ, հետաքրքիր եւ լուրջ ֆիլմերը հասանելի դարձնելն աջակցության արժանի կարեւորագույն գործ է: Մյուս կողմից, «Ոսկե ծիրան»-ի շնորհիվ, Հայաստանի երիտասարդությունը սկսել է ավելի մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերել կինոարվեստի եւ կինոարտադրության հանդեպ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար «Ոսկե ծիրան»-ի առաքելությունը չի սահմանափակվում կինոմատոգրաֆիկ նշանակությամբ. կինոփառատոնը կարեւոր քայլ է աշխարհի մշակութային քարտեզի վրա Հայաստանի ուրույն տեղն ամրապնդելու ուղղությամբ», - նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ոսկե ծիրան» հոբելյանական տասներորդ կինոփառատոնը կլուսաբանեն ոչ միայն Հայաստանի ԶԼՄ-ները, այլեւ միջազգային ճանաչում ունեցող հեռուստաալիքներ եւ պարբերականներ: Մասնավորապես՝ «Euronews», «Культура» հեռուստաալիքները, «The National»-ը, «Sight and sound»-ը եւ այլն:
Մինչեւ փառատոնի մեկնարկը, միջազգային բարձրորակ մասնագետների եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներից ժամանած երիտասարդ կինոգետների, կինոքննադատների մասնակցությամբ, նախատեսվում է իրականացնել նաեւ դասընթաց՝ «Կինոլրագրություն առանց սահմանների» խորագրով: Արդյունքում՝ փառատոնի օրերին համատեղ ուժերով կտպագրվի «Ոսկե ծիրան» ամենօրյա պարբերականը:

YEREVAN. – The Ministry of Culture hosted the first press conference dedicated to the Golden Apricot 10th Jubilee International Film Festival on Friday.
The joint press conference was presided by the Minister of Culture Hasmik Poghosyan, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the Director of the Golden Apricot International Film Festival Harutyun Khachatryan, the Festival Program Director Mikayel Stamboltsyan and Artistic Director Sousanna Harutyounyan.
The “Golden Apricot” 10th Jubilee International Film Festival will take place from July 7 till 14. This year again the General Sponsor of the Festival, the proponent of subscribers’ freedom of choice VivaCell-MTS and the Ministry of Culture of Armenia are by the side of the festival. The 2013 is special for the “Golden Apricot”, celebrating its 10th anniversary. The festival will host world known cinematographers Krzysztof Zanussi, Godfrey Reggio and Jos Stelling, bestowed with the “Parajanov’s Thaler” for their contribution in the industry. The Charles Aznavour star will be opened at the square holding the name of the world known singer and movie actor.
This year the festival has received around 1,200 applications from 94 countries (to compare, in 2012 the number of applying countries was 67), which is an evidence that the interest in the world toward the festival grows year by year. This year again the festival will include international competition programs for full feature, documentary and the “Apricot Stone” short feature films, as well as the “Armenian Panorama” national competition program. The films included in the competition will be judged by four juries.
The jury of the international feature film competition will be headed by the celebrated Hungarian director Istvan Sabo; the international documentary film competition will be headed by the 2012 “Golden Apricot” laureate and famous director Sergey Loznitsa. The FIPRESCI and the Ecumenical juries will also work during the festival. The “Yerevan Premiere”, “Retrospective Screenings” and “Tribute of Honor” programs expected to bring surprises from the worldly masters of cinema, occupy a special place in the festival events. The festival will celebrate Aram Khachaturian’s 110th, Artavazd Peleshyan’s and Nerses Hovhannisyan’s 75th anniversaries.
“Art is about freedom. As an art of imaginary, cinematography plays a huge role in the education and development of personality and the society at large. And therefore, making the most unique, delicate, interesting and serious films available to Armenian film-lovers is a worthy cause to support. On the other hand, thanks to Golden Apricot, Armenian youth shows profound interest toward cinema and film-making. For VivaCell-MTS the mission of “Golden Apricot” is more than just a cinematographic event, it is a cultural mark for our Nation, an important step to strengthen the unique position of Armenia on the cultural map of the world,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian told.
The “Golden Apricot” 10th Jubilee International Film Festival will be covered by the leading Armenian and international TV channels and periodicals, such as the “Euronews”, “Kultura” channels, as well as “The National”, “Sight and Sound”, and others.
Before its start the festival will include the “Cinema Reporting without Borders” training for young cinema critics and other specialists from around the world. The outcome of the training will be the publication of the “Golden Apricot” daily on the festival days.