ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել մայիսի 23-24-ին կայացած տարածաշրջանային այցի կապակցությամբ:
Հայտարարության մեջ նշվում է, թե Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), Յան Քելլին (ԱՄՆ), եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը այցելել են տարածաշրջան` «շարունակելու իրենց ջանքերը կողմերին օգնություն ցուցաբերելու եւ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու գործում»:
Բաքվում եւ Երեւանում նախագահներն ու միջնորդները քննարկել են իրադարձությունների զարգացումը վերջին հանդիպումներից հետո, հաստատել են իրենց հավատարմությունը խաղաղ բանակցություններին, նաեւ մտքեր են փոխանակել այս տարի ավելի ուշ բարձր մակարդակով հանդիպելու համար:
Համանախագահները պատրաստակամություն են հայտնել քննարկել խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու գաղափարները եւ կրկին հայտարարել են լարվածությունը սրող կամ բանակցություններին վնասող գործողութուններից կամ հռետորաբանությունից խուսափելու անհրաժեշտության մասին:
Առաջիկա շաբաթներին միջնորդները կհանդիպեն արտգործնախարարների հետ` քննարկելու հակամարտության կարգավորման փոխընդունելի մոտեցումները:

YEREVAN. – The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement following their regional visit on May 23-24.
Igor Popov, Jacques Faure, Ian Kelly and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, traveled to the region May 23-24 to continue their efforts to help the sides find a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict.
They met with Azerbaijani President Aliyev in Baku on 23 May, and Armenian President Sargsian in Yerevan on 24 May.
The Presidents and the Co-Chairs discussed developments since their last meetings, reiterated their commitment to the peace process, and exchanged views on the need for a summit later this year.
The Co-Chairs expressed their readiness to explore ideas for moving the process forward, and reiterated the need to avoid actions or rhetoric that could raise tensions or damage the negotiations.
They will meet with the Foreign Ministers in the coming weeks to explore mutually-acceptable approaches to resolving the conflict.