Հունգարական Դյոնդոշ քաղաքի քաղաքապետարանում ադրբեջանական պատվիրակության հետ միասին մայիսի 9-ին հռչակագիր է ստորագրվել Դյոնդոշն ու Շուշին քույր քաղաքներ հռչակելու մասին: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 30-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Շուշի» բարեգործական հիմնադամի նախագահ, հրապարակախոս Բակուր Կարապետյանը:
Ըստ նրա՝ հունգարական Դյոնդոշ քաղաքում ելույթ ունեցողները բազմիցս մատնանշել են թուրք, ադրբեջանցի եւ հունգար ժողովուրդների ընդհանուր թուրանական արմատները: «Սակայն հարկ է նշել, որ թուրքական ժողովուրդները ոչ մի կապ չունեն Թուրանի հետ, որը գտնվում էր պատմական Իրանի հյուսիս-արեւելքում: Թուրքերի նախահայրենիքը Լեռնային Ալթայն է», - նշել է Բակուր Կարապետյանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ Դենդնեշի քաղաքապետ Լասլո Ֆարագոյին եւ JOBBIK («Հանուն ավելի լավ Հունգարիայի») խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Գաբոր Վոնին ուղղված բաց նամակում առաջարկել է ճշտել հունգար ժողովրդի պատմական արմատները, նաեւ նշել է, որ չարժե քաղաքական ժամանակավոր շահերի համար զոհաբերել սեփական ժողովրդի պատմությունը:
Նշենք, որ քույր քաղաքներ դառնալու մասին վերոհիշյալ հռչակագիրը ստորագրվել է Դյոնդոշի քաղաքապետ Լասլո Ֆարագոյի եւ ոմն Բայրամ Սաֆարովի կողմից, որն իբր Շուշիի գոյություն չունեցող իշխանության ներկայացուցիչն է՝ «նշանակված» Բաքվի կողմից:

В мэрии венгерского города Дьенднеш совместно с азербайджанкой делегацией 9 мая 2013 года была подписана декларация о побратимстве городов Дьендьеш и Шуши в Нагорно-Карабахской Республике. Об этом на пресс-конференции 30 мая заявил председатель благотворительного фонда «Шуши», публицист Бакур Карапетян.
По его словам, выступающие в венгерском городе Дьенднеш не раз указывали на общие туранские корни турецкого, азербайджанского и венгерского народов. «Но необходимо отметить, что турецкие народы не имеют никакого отношения к краю Туран, который располагался в северо-восточной части исторического Ирана. Прародина турок – Горный Алтай», - отметил Бакур Карапетян.
Он также добавил, что в своем открытом письме мэру венгерского города Дьендьеш Ласло Фараго, а также руководителю парламентской фракции JOBBIK («За лучшую Венгрию») Габору Вона предлагал уточнить исторические корни венгерского народа, и что не стоит приносить в жертву историю собственного народа во имя временных политических интересов.
Отметим, что вышеупомянутая декларация о побратимстве была подписана мэром венгерского города Дьендьеш Ласло Фараго и неким Байрамом Сафаровым, который якобы является представителем несуществующей  власти Шуши, «назначенной» из Баку.