Ղրղըզստանում հուզումները շարունակվում են. «ժողովրդական նահանգապետ» հռչակված Մեդեր Ուսենովի կողմնակիցները փակել են Բիշքեկ-Օշ ավտոմայրուղին` պահանջելով նրան ազատել կալանքից:
Ուսենովին Ղրղըզստանի մայրաքաղաք էին տեղափոխել իշխանության բռնազավթման փորձի մեղադրանքով: Նրան ձերբակալել էին Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի աշխատակիցները, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ուսենովին առեւանգել էին: Այնուհետեւ ԱԱՊՀ-ի աշխատակիցները հայտնել էին «Ջալալ Աբադի ինքնակոչ նահանգապետի» ձերբակալության մասին, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը: Նախկինում ուժայինները հերքում էին իրենց մասնակցությունը «առեւանգմանը» եւ հայտնել էին, որ նման քայլի կարող էին դիմել միայն քաղաքական գործչի մերձավորները` աղմուկ բարձրացնելու նպատակով:
Ամեն ինչ սկսվել էր այն բանից, երբ մայիսի 31-ին շուրջ 200 մարդ ներխուժել էին Ջալալ Աբադի նահանգապետարան եւ Ուսենովին հռչակել «ժողովրդական նահանգապետ»:
Ղրղըզստանի հյուսիսի անկարգությունները հասել են երկրի հարավ
Այդ իրադարձությունների կապակցությամբ քրեական գործ էր հարուցվել:
Ղրղըզստանի Ջալալ Աբադ քաղաքի անկարգությունների փաստով քրեական գործ է հարուցվել
Ըստ ականատեսների` հունիսի 2-ին Ուսենովի հարյուրավոր կողմնակիցներ եկել էին Ջալալ Աբադի ԱԱՊԿ-ի նահանգային վարչության շենքի մոտ եւ պահանջել ազատել «ժողովրդական նահանգապետին», ինչպես նաեւ «Աթա Ժուրտ» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ, պատգամավոր Կամչիբեկ Թաշիեւին:
Իրենց պահանջների բավարարմանը չհասնելով` ցուցարարները փակել են Բիշքեկ-Օշ մայրուղին: Արգելափակված ճանապարհի երկու կողմերում հազարավոր մեքենաներ են կուտակվել: Իշխանության տեղական մարմինների եւ ուժային կառույցների ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարում ցուցարարների հետ:

В Кыргызстане продолжаются волнения: сторонники провозглашенного «народным губернатором» Медера Усенова перекрыли автодорогу Бишкек - Ош, требуя его освобождения из-под ареста.
Усенова доставили в столицу Кыргызстана по обвинению в попытке насильственного захвата власти. Его арестовали сотрудники Государственного комитета национальной безопасности (ГКНБ), передает «Интерфакс».
Ранее сообщалось, что Усенова похитили. Однако затем ГКНБ объявил о задержании «самопровозглашенного губернатора Джалал-Абадской области», сообщает ИТАР-ТАСС. Прежде силовики настойчиво опровергали свою причастность к «похищению» и заявляли, что на такой шаг могло пойти окружение самого политика для придания шумихи.
Все началось с того, что 31 мая около 200 человек ворвались в здание государственной администрации Джалал-Абадской области и объявили Усенова «народным губернатором».
Беспорядки на севере Кыргызстана перекинулись на юг страны
В связи с этими событиями было возбуждено уголовное дело.
Уголовное дело возбуждено по факту беспорядков в Джалал-Абаде в Кыргызстане
Между тем, по свидетельству очевидцев, 2 июня несколько сотен сторонников Усенова пришли к зданию Джалал-Абадского областного управления ГКНБ и потребовали освобождения «народного губернатора», а также лидера оппозиционной партии «Ата-Журт», депутата Камчыбека Ташиева.
Не добившись выполнения своих требований в ходе акции у здания ГКНБ, демонстранты перекрыли автодорогу Бишкек - Ош. По обе стороны перекрытой автодороги скопилось порядка тысячи автомашин. Представители местных органов власти и силовых структур вступили в переговоры с митингующими.