Չիլիացի իրավապաշտպան Ֆերնանդո Կոնտրերասը պնդում է, որ աջ կենտրոնամետ կոալիցիան ներկայացնող նախագահի թեկնածու Էվելին Մատեիի հորը պետք է դատի տալ սպանության մեղադրանքով:
Կոնտրերասը հայտարարել է, որ ինքն ապացույցներ ունի, որ գեներալ Ֆերնանդո Մատեին առնչություն է ունեցել երկրի նախկին նախագահ Միշել Բաչելետի հոր՝ գեներալ Ալբերտո Բաչելետի խոշտանգումներին ու սպանությանը, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նա կդառնա Էվելին Մատեի մրցակիցը 2013-ին կյանալիք ընտրություններում: Բաչելետը նախագահ Սալվադոր Ալյենդեի զինակից էր, որին տապալել եւ սպանել էին 1973 թվականի հեղաշրջման ժամանակ:

Чилийский правозащитник Фернандо Контрерас утверждает, что отца кандидата в президенты от правоцентристской коалиции Эвелин Маттеи следует предать суду по обвинению в убийстве.
Контрерас заявил, что у него имеются свидетельства того, что генерал Фернандо Маттеи был причастен к пыткам и убийству генерала Альберто Бачелета - отца бывшего президента страны Мишель Бачелет, передает Русская служба BBC.
Она станет соперником Эвелин Маттеи на выборах в 2013 году. Бачелет был сподвижником президента Сальвадора Альенде, которого сместили и убили в ходе переворота в 1973 году.