Հայաստանի սահմանը խախտած եւ ռուս սահմանապահների համապատասխան գործողությունների հետեւանքով մահացած թուրք հովիվի հետ կապված Թուրքիայի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությունը պարզապես զավեշտալի է:
Թուրքիայի արտգործնախարարության կողմից սահմանը խախտած եւ կրակոցից մահացած թուրք հովիվի հետ կապված հայտարարության մեջ մեղադրանքներ է ներկայացվում Հայաստանի իշխանություններին այն դեպքում, երբ հայ-թուրքական սահմանը պահպանում են ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ զորքերը:
Փաստորեն, Թուրքիայի ԱԳՆ-ում մինչեւ հիմա տեղյակ չեն, որ հայ-թուրքական սահմանը պահպանում են Ռուսաստանի սահմանապահ զորքերը 2 կարեւոր փաստաթղթերի հիման վրա, որոնք կնքվել են 1992- ին եւ 1994-ին:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ը նաեւ իր հայտարարության մեջ իրավական գնահատական է տվել տեղի ունեցածին, հաշվի չառնելով, որ դեպքի հետ կապված ՌԴ ԱԴԾ-ն իրականացնում է հետաքննություն:
Բացի այդ, Թուրքիայի ԱԳՆ-ը եւ թուրքական մամուլը սահմանախախտության հետեւանքով տեղի ունեցած միջադեպի միջոցով հայերի դեմ լրացուցիչ թշնամանք են բորբոքում`շեշտելով, թե հայ զինվորները թուրք հովիվ են սպանել:
Նշենք, որ ըստ թուրքական մամուլի, հուլիսի 31-ի երեկոյան 35-ամյա հովիվը խախտել է Հայաստանի պետական սահմանը, որի հետեւանքով սահմանապահները կրակել են նրա ուղղությամբ:
Թուրքական իշխանությունները բանակցությունների միջոցով եւ արձանագրություններից հետո սահմանապահներից ստացել էին հովիվի դին եւ տեղափոխել դատաբժկական փորձաքննության:

Заявление МИД Турции в связи с инцидентом и гибелью нарушителя армяно-турецкой границы просто смехотворное.
В нем озвучиваются обвинения в адрес армянских властей, при том, что армяно-турецкую границу охраняют российские пограничники.
Фактически, МИД Турции до сих пор не знал, что армяно-турецкую границу охраняют российские пограничники на основании двух важных документов, подписанных в 1992 т 1994 годах.
МИД Турции дал оценку случившемуся не учитывая того, что Погрануправление ФСБ РФ заявило о проведении расследования.
Заявление МИД Турции и публикации в СМИ сеют вражду в отношении армян.
По предварительным данным, раненый накануне на армяно-турецкой границе турецкий пастух стрелял в российских пограничников. 35-летний турецкий пастух Мустафа Улькер нарушил границу Армении. Он произвел выстрелы по наряду российских пограничников, охраняющих границу, а затем пытался углубиться на территорию республики. Российские пограничники открыли ответный огонь, ранив нарушителя.
В свою очередь турецкое Анатолийское агентство отмечает, что Мустафа Улькер пересек в границу с Арменией, идя за стадом, был ранен и позднее скончался.