ԵԽԽՎ կանոնադրությունում կան երկու հրամայական պահանջներ՝ պահպանել իշխանություն-ընդդիմություն քաղաքական ուժերի հավասարակշռությունը, եւ գենդերային հավասարակշռությունը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
«ԵԽԽՎ կանոնադրությունում չկա այնպիսի պահանջ, որ պատվիրակությունում ներկայացված լինել բոլոր քաղաքական ուժերն անխտիր: Նման պահանջ չկա եւ դա Ազգային ժողովի խոսնակի որոշելու խնդիրն է»,-հայտարարել է Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ խորհրդարանական խմբակցությունից «Ժառանգությանը» դուրս հանելը ԱԺ խոսնակի լիազորությունների շրջանակում է. «Երբ նախկինում ՕԵԿ-ը պատվիրակության կազմում ընդգրկված չէր, ինչո՞ւ դրա մասին ոչ ոք չէր խոսում»:
Ի պատասխան այն հարցին, արդյոք Զարուհի Փոստանջյանը կարող է բողոքարկել այդ որոշումը, Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ իրեն չեն հուզում Փոստանջյանի հետագա քայլերը. «Զարուհի Փոստանջյանի քայլերը ինձ երբեք չեն հետաքրքրել, հիմա եւս դրանք ինձ չեն հուզում»:

В регламенте ПАСЕ есть два императивных требования: сохранять баланс политических сил между властью и оппозицией и гендерный баланс. Об этом в беседе с журналистами 23 октября заявила секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
«В регламенте ПАСЕ нет требования, чтобы в делегации были представлены все парламентские политические силы. Такого требования нет, и остальное решает спикер Национального Собрания», - добавила Зограбян.
По ее словам, решение об исключении парламентской фракции «Наследие» из состава армянской делегации в ПАСЕ в рамках полномочий спикера Национального Собрания: «Когда ранее парламентская фракция партии «Оринац еркир» не была включена в состав делегации в ПАСЕ, почему никто об этом не говорил?».
В ответ на вопрос о том, может ли Заруи Постанджян оспорить это решение, Зограбян отметила, что ее не интересуют дальнейшие шаги Постанджян: «Шаги Заруи Постанджян меня никогда не интересовали и сейчас не интересуют».