Հայ հեղափոխական դանակցություն խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը չի ցանկանում գնահատական տալ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Յուրի Վարդանյանի որդու հետ կատարվածին։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Աղվան Վարդանյանը։
«Այս պարագայում հայրեր-որդիներ հարաբերություններին որեւէ կուսակցական գնահատական տալը ճիշտ չեմ համարում, ամեն մեկը ինքն է որոշում իր անելիքը, սա բարոյական, հոգեբանական հարթության վրա գտնվող դրվագ է»,- ասաց նա՝ վերհիշելով նախկին դեպքերը։
Աղվան Վարդանյանը շեշտեց, որ «սա ուղղակի պարոն նախարարի անձնական դժվար որոշման խնդիրն է զուտ բարոյական հարթության վրա, հասարակությունը կարող է դատել իր որոշման մասին»։ Հրաժարական կտար այս պարագայում դաշնակցական նախարարը, թե ոչ, նա շեշտեց, որ նման բան դաշնակցական նախարարների հետ չի եղել։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Յուրի Վարդանյանի ավագ որդուն՝ 29-ամյա Դավիթ Վարդանյանին, օրեր առաջ ձերբակալել են Իրան-Հայաստան սահմանին: Սահմանակետով թմրանյութ անցկացնելիս նրան ձերբակալել են, ապա՝ կալանավորել եւ ուղարկել Երեւան՝ քննչական մեկուսարան: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՔՕ-ի 268-րդ հոդվածի հատկանիշներով: Այդ հոդվածով սահմանվում է թմրամիջոցների կամ հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառությունն առանց իրացնելու նպատակի: Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից հաստատել էին տեղեկությունը:

YEREVAN. – Armenia’s opposition ARF Dashnaktsutyun Party National Assembly (NA) Faction Secretary Aghvan Vardanyan did not wish to give an assessment on the recent arrest of Sport and Youth Affairs Minister Yuri Vardanyan’s son.
The ARF MP stated the aforesaid at Friday’s NA briefing with news reporters.
“In this case, every one decides what to do on his own; this is an episode on the ethical, psychological dimension,” he said, in particular.
Aghvan Vardanyan also stressed that, “This is simply a matter of a difficult personal decision [to be made] by the minister, [and] purely at the ethical dimension; [and] the society can judge on his decision [as to whether or not he should resign from office due to his son’s arrest].
To note, Sport and Youth Affairs Minister Yuri Vardanyan’s eldest son, Davit Vardanyan, 29, was arrested on the Iran-Armenia border recently. Davit Vardanyan was detained while attempting to carry drugs at the border. Subsequently, he was arrested and sent to the detention center of capital city Yerevan’s investigation department. A criminal case is opened against Davit Vardanyan, and on charges of illegal circulation of narcotic drugs.