Ֆրանսիայի Թուլուզ քաղաքում գրանցվել է նույնասեռ զույգի առաջին ամուսնալուծությունը: Նրանք նույնասեռ ամուսնություններն օրինականացնող օրենքի ընդունումից հետո միասին ապրել են ընդամենը մի քանի ամիս:
Նրանք թուլուզցի տղամարդիկ են, որոնց անունները չի հաղորդվում: Հայտնի է միայն, որ նրանք ամուսնացել ին 4 ամիս առաջ, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»՝ վկայակոչելով տեղի լրատվամիջոցներ:
Ֆրանսիայի արդարադատության նախարարությունը չի մեկնաբանել տվյալները, որ այս ամուսնալուծությունն առաջինն է նույնասեռ զույգերի շրջանում: Պաշտոնյաները նշում են, որ որեւէ հատուկ վիճակագրություն չի իրականացվում, որտեղ կերեւար ամուսնալուծվող զույգերի սեռական կողմնորոշումը:
ԼԳՏԲ համայնքի կազմակերպությունների մեկի ներկայացուցիչ Մաթյե Նոսենան հայտարարել է, որ սա իսկապես առաջին նման դեպքն է գեյ-համայնքում:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայում նույնասեռ ամուսնություններն օրինականացվել են այս տարվա մայիսի 18-ին: Դրանից 11 օր անց Մոնպելյե քաղաքում տեղի է ունեցել առաջին նույնասեռ ամուսնությունը:
Ֆրանսիական Tetu թերթի փոխանցմամբ՝ Փարիզում օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ամուսնացել են 510 նույնասեռ զույգեր: Դա կազմում է գրանցվող ամուսնությունների 12 տոկոսը:

Во французском городе Тулузе зафиксирован первый развод однополой пары, которая прожила вместе всего несколько месяцев после принятия закона о легализации однополых браков.
Первой во Франции однополой парой, решившей разорвать брачные узы, стали двое мужчин из Тулузы. Их имена не сообщаются, известно лишь, что они заключили свой брак четыре месяца назад, передает агентство РИА Новости со ссылкой на местные СМИ.
Министерство юстиции Франции не комментирует данные о том, что именно этот развод стал первым среди однополых пар. Чиновники объясняют это тем, что не ведется никакой специальной статистики, в которой бы отражалась сексуальная ориентация пар, расторгающих брак.
Как заявил представитель одной из организаций ЛГБТ Матье Носена, это действительно первый случай разрыва брачных уз в гей-сообществе.
Легализация однополых браков – одно из предвыборных обещаний президента-социалиста Франсуа Олланда. Соответствующий закон был принят 18 мая 2013 года. Всего через 11 дней в городе Монпелье на юге Франции прошло первое бракосочетание двух мужчин.
По данным французского журнала Tetu, только в Париже с начала действия закона в брак вступили около 510 однополых пар. Это составляет примерно 12% от общего числа бракосочетаний, отмечавшихся во французской столице за этот период.