Փոքր ՀԷԿ-երին տրվող վարկերը մնում են ամենաքիչ ռիսկայինը Հայաստանում: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է բանկի՝ կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը:
«Այդ հատվածում առկա ռիսկերը գրեթե ամբողջությամբ ծածկված են Հայաստանի կարգավորիչ դաշտի շնորհիվ: Դա եւ փոքր ՀԷԿ-երի էներգիայի մաքրությունը տվյալ սեկտորը գերակա են դարձնում մեզ համար: Ուստի մենք միշտ ձգտում ենք վարկավորել դրանք առավել արտոնյալ պայմաններով, համեմատաբար երկար՝ մինչեւ 8 տարի ժամկետով, եւ փոքր-նչ ցածր տոկոսադրույքներով»,- ընդգծել է Սահակյանը:
Նշենք, որ 2010թ. «Ամերիաբանկը» Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետ համաձայնագիր է ստորագրել 15 մլն դոլարի չափով՝ փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման համար: Սակայն, ըստ Սահակյանի, այդ ծրագրի ռեսուրսների վերջանալուց հետո բանկը պատրաստ է վարկավորել փոքր ՀԷԿ-երը իր սեփական միջոցներից: «Ցավոք, քամու էներգիայի տարիֆները Հայաստանում թույլ չեն տալիս հանել նման նախագծերի ծախսերը, իսկ եթե տեսականորեն թույլ էլ տան, ապա միայն 10-12 տարի հետո: Ուստի հողմային էլեկտրակայանները հրապուրիչ չեն բանկերի համար: Բայց եթե տարիֆներն աճեն, իրավիճակը կփոխվի»,- նկատել է Սահակյանը:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում բանկի ոլորտային պորտֆելը 2013թ. երրորդ եռամսյակում աճել է 61 տոկոսով (2012թ. համեմատ) եւ կազմել է 17,4 մլրդ դրամ:

Кредитование малых ГЭС остается одним из наименее рисковых в Армении. Об этом заявил 30 октября директор ЗАО «Америабанк» по линии корпоративных клиентов Гагик Саакян.
«Риски, существующие в этом секторе, почти полностью закрыты благодаря регуляторному полю Армении. Это и чистота энергии малых ГЭС делают данный сектор приоритетным для нас. Поэтому мы всегда стремимся кредитовать их на более выгодных условиях: на относительно долгий срок, до 8 лет, и по чуть более низким процентным ставкам», – подчеркнул Саакян.
Отметим, в 2010 г. «Америабанк» заключил с Международной финансовой корпорацией (IFC) заемное соглашение на $15 млн на кредитование малых ГЭС. Однако, добавил Саакян, по истечении ресурсов этих программ банк готов кредитовать малые ГЭС из собственных. «К сожалению, тариф на ветроэнергетику в Армении не позволяет окупить такие проекты, а если теоретически и позволяет, то за пределами 10-12 лет. А значит, к сожалению, ветряки становятся непривлекательными для банков. Но если повысится тариф, ситуация изменится», – заметил Саакян.
Отраслевой портфель банка в сфере производства электроэнергии в конце 3-го квартала 2013 г. вырос на 61% (в сравнении с концом 2012 г) и составил около 17.4 млрд драмов (по нынешнему курсу – $42.9 млн).