Մաքսային միությունը հայկական տնտեսության համար «հնարավորությունների նոր պատուհան» է: Երկարատեւ բանակցություններն ու ուսումնասիրությունները, ըստ իս, հաջող ավարտվեցին, եւ մենք ՄՄ անդամակցության հայտ ներկայացնելու հնարավորություն ստացանք: Ուկրաինական «Սեգոդնյա» թերթի հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու Հայաստանի իշխանությունները որոշեցին մտնել Մաքսային միություն:
«Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ ՄՄ-ի հետ ընդհանուր սահմանի բացակայությունը հարց էր, որը լրջագույն ուսումնասիրում ու թեր եւ դեմ կողմերի ըմբռնում էր պահանջում: Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանը մեր հիմնական առեւտրային գործընկերն է եւ ներդրողը, իսկ հայկական արտադրանքը հիմնականում իրացվում է ռուսական շուկայում: Եվ ակնհայտ է, որ Եվրասիական տարածքից մեկուսացվածությունը կհանգեցնի մրցունակության կորստի, ավելին, կարող են որոշակի սահմանափակումներ ծագել մեր համագործակցության համար, ինչը կխանգարի ՀԱՊԿ-ում մեր ռազմավարական, գործընկերային հարաբերություններին: Հետխորհրդային տարածքի փոխհարաբերություններում հսկայական ներուժ է «սառեցված», եւ հայկական ձեռնարկությունները խիստ շահագրգռված են, որպեսզի ՄՄ շուկան մեզ համար առավելագույնս մատչելի լինի»,- նշել է Սարգսյանը:
Վարչապետը նաեւ հավելել է, որ ՄՄ երկրների հետ ինտեգրման առավել բարձր մակարդակը, այդ թվում՝ առեւտրային տեխնիկական խոչընդոտների հեռացումը, իհարկե, կխթանի Հայաստանի տնտեսական աճը: Սակայն կան նաեւ որոշակի ռիսկեր. ՄՄ-ում սակագները կրկնակի բարձր են, քան երրորդ երկրների հետ Հայաստանի մաքսատուրքերը: «Մենք որոշակի դժվարությունների կբախվենք: Բայց ընդհանուր առմամբ տեսնում ենք, որ Հայաստանը շահում է Մաքսային միություն եւ Միացյալ տնտեսական տարածք մտնելով»:
Ի պատասխան հարցին, թե արդյոք Հայաստանը, ՄՄ նորմերից ելնելով, կարո՞ղ է սահմանափակումներ դնել ուկրաինական արտադրանքի վրա, Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը երրորդ երկրների ապրանքների համար խոչընդոտներ ստեղծելու խնդիր եւ նպատակ չունի:
«Մաքսային միությունում եւ Միացյալ տնտեսական տարածքում իրոք գործում են միատեսակ մաքսատուրքեր, միատեսակ կանոններ, որոնք ապահովում են ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատանքային ռեսուրսների ազատ շրջանառությունը: Հայաստանը՝ որպես ՄՄ-ն եւ ՄՏՏ անդամակցության թեկնածու, օրենսդրությունների ներդաշնակեցման եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իմպլեմենտացիայի ծրագիր է մշակում:

Таможенный союз для армянской экономики - это «новое окно возможностей». Долгие переговоры и исследования завершились, на мой взгляд, успешно, и мы получили возможность подать заявку на вступление в ТС. Об этом в интервью украинской газете «Сегодня» заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, отвечая на вопрос о том, почему власти Армении решили войти в Таможенный союз.
«Ни для кого не секрет, что отсутствие общей границы с ТС - это вопрос, который требовал серьезнейшего изучения и понимания всех за и против. Ни для кого не секрет, что Россия является нашим основным торговым партнером и инвестором, а продукция, изготавливаемая в Армении, в основном, реализуется на российском рынке. И, очевидно, что изолированность от интеграционных процессов на евразийском пространстве приведет к потере конкурентоспособности, более того, может обернуться возникновением определенных ограничений для нашего сотрудничества, что будет мешать нашим стратегическим, партнерским отношениям в ОДКБ. Во взаимоотношениях на постсоветстком пространстве «заморожен» огромный потенциал, и армянские предприятия сильно заинтересованы в том, чтобы рынок ТС был для нас максимально доступным»,- отметил Саркисян.
Премьер также отметил, что более высокий уровень интеграции со странами ТС, в том числе снятие технических барьеров торговли, конечно же, будет стимулировать экономический рост в Армении. Но есть и определенные риски – тарифы в ТС более чем в два раза выше, чем таможенные пошлины Армении с третьими странами: «Мы столкнемся с определенными трудностями. Но в целом мы видим, что Армения выиграет от вступления в Таможенный союз и единое экономическое пространство».
В ответ на вопрос о том, будет ли Армения, исходя из норм ТС, вводить ограничения на украинскую продукцию, Саркисян отметил, что у Армении нет такой задачи и цели устанавливать какие-либо барьеры для товаров из третьих стран: « В ТС и ЕЭП действительно действуют единые таможенные пошлины, единые правила, которые обеспечивают свободное движение товаров, услуг, капитала и трудовых ресурсов. Армения, как кандидат в члены ТС и ЕЭП, разрабатывает программу гармонизации законодательства и имплементации институциональных реформ. После вступления в ТС мы станем полноправным участником принятия решений и будем исходить из общих интересов стран ТС».