Հայաստանում լավ բիզնես-մթնոլորտ է համաշխարհային մակարդակի ֆրանշիզայի ստեղծման համար: Այս մասին «DigiTec Business» ֆորումի ընթացքում NEWS.am-ի թղթակցին ասել է  Երեւանում «The Green Bean» սրճարանի հիմնադիրներից ամերիկացի Դեյվիդ Բեքեթը:
Իր առաջին սրճարանը Երեւանում բացած ընկերությունը ֆորումում ներկայացել է «Կոնվերս բանկի» տաղավարում և հաճախորդներին ցուցադրել բանկի բջջային հավելվածի հնարավորությունը, այն է` սրճարանում վճարել բջջային սարքի օգնությամբ:
«Գումարը փոխանցելիս հաճախորդից կոմիսիոն վճար չի պահվում: Այդ վճարը բանկին մուծում է խանութը կամ ռեստորանը: Ծառայության նորարարությունն այն է, որ դրա միջոցով կարելի է վճարել ցանկացած խանութի կամ ռեստորանի հաշիվը, որը գրանցված կլինի հավելվածում»,- նշել է  Բեքեթը:
Տարեվերջին ընկերությունը ծրագրում է սրճարան բացել Թբիլիսիում, իսկ հետո՝ եւս մեկը, հնարավոր է, միջինասիական հանրապետություններից մեկում: «Սա կլինի առաջին միջազգային հայկական ֆրանշիզան: Մենք վստահ ենք», - ասաց Բեքեթը:
«The Green Bean»-ի հիմնադիրներից են երկու քույրեր Երեւանից, որոնք ամուսնացել են ԱՄՆ-ում: Նրանք էլ ցույց են տվել Հայատանն իրենց բիզնես-գործընկերներին: «Մենք որոշեցինք, որ այստեղ շատ լավ է եւ հարմար բիզնես սկսելու համար: Բացի դրանից, այսպիսի էկոլոգիապես մաքուր սուրճ, ինչպիսին մերն է, չկա նույնիսկ Երեւանում: Եվ հետո, այս բիզնեսն այստեղ կարելի է ավելի էժան հիմնել, քան Եվրոպայի այլ երկրներում կամ ԱՄՆ-ում», - ասաց նա:
Սրճարանը իր հաճախորդներին «Կոնվերս բանկի» հավելվածից օգտվելու հնարավորությունը ներկայացրել է որպես նախատիպ, իսկ շուրջ մեկ ամսից այն կընձեռվի արդեն աշխատանքային ռեժիմում:
«DigiTec Business» IT ֆորումը Երեւանում տեղի է ունեցել հունիսի 20-21-ին: Կազմակերպիչն էր Հայաստանի ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը  (UITE), գլխավոր հովանավորը՝ «Բիլայն» ընկերությունը: Ֆորումն անցկացվել է ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո:

В Армении хорошая бизнес-атмосфера для создания франшизы мирового уровня. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am один из основателей кафе «The Green Bean» Дэвид Беккет на полях ИТ-форума «DigiTec Business» в Ереване.
Компания, открывшая в Ереване свое первое кафе, приняла участие в DigiTec Business в павильоне «Конверс Банка», где и представила возможности его мобильного платежного приложения для своих клиентов. Прогамма позволяет платить в кафе прямо с банковского счета через мобильное устройство. «Перечисление денег через мобильное устройство не требует у клиента комиссионных. Здесь их платит банку магазин, ресторан и т д. Новинка этого приложения в том, что через него можно оплачивать счета любого ресторана или магазина, который в нем зарегистрирован», - отметил Беккет.
К концу года компания планирует открыть кафе в Тбилиси, а затем еще одно – возможно, в одной из среднеазиатских республик. «Это будет первая международная армянская франшиза. Мы в этом уверены», - заявил Беккет.
Среди основателей «The Green Bean» – две сестры из Еревана, вышедшие замуж в США. Они и показали Армению своим бизнес-партнерам. «Мы решили, что здесь очень хорошо и удобно начинать бизнес. Кроме того, такого рода экологически чистого кофе, как у нас, нет даже в Ереване с его многочисленными любителями кофе. И потом, такой бизнес здесь можно открыть дешевле, чем в других странах Европы или в США», - ответил он.
На «DigiTec Business» компания представила возможность приложения банка как прототип, а через месяц планирует задействовать ее уже в работе с клиентами.
ИТ-форум «DigiTec Business» прошел в Ереване 20 – 21 июня. Его организатором стал Союз предприятий информационных технологий Армении (UITE), главным спонсором – компания «Билайн». Форум прошел под эгидой премьер-министра.