«Հայկական ժամանակ» թերթը գրում է. ««Օրինաց երկիր» կուսակցության հետ կապված իրավիճակը իսկապես լրջորեն վերլուծվելու կարիք ունի։ Շատերն անթույլատրելի են համարում ՕԵԿ-ին ընդդիմադիր խաղեր տալու հնարավորության ընձեռումը։ Սա, իհարկե, ողջունելի մոտեցում է, բայց երբ այս թեմային նույն վերաբերմունքն են ցուցաբերում ոչ իշխանական քառյակի գործունեությանն ակտիվ աջակցողները, ակնհայտ է դառնոիմ, որ հարցն առավել մանրամասն զննվելու կարիք ունի։
Ասում են, ՕԵԿ-ը Սերժ Սարգսյանն է ստեղծել որպես կուսակցություն՝ դեռեւս 90-ականների կեսերին։ Ճիշտ են ասում, բայց ԲՀԿ-ն էլ Ռոբերտ Քոչարյանն է ստեղծել, ու եթե ասում են ԲՀԿ-ն դուրս է եկել Քոչարյանի ազդեցության տակից, ինչո՞ւ ՕԵԿ-ը չի կարող դուրս գալ Սարգսյանի ազդեցության տակից։ Ասում են՝ եթե Արթուր Բաղդասայանն ընդդիմադիր է, ինչո՞ւ են նրան հեռուստատեսություն ունենալու հնարավորություն տվել։ Ճիշտ են ասում։ Բայց չգիտես ինչու՝ այդ նույն փաստարկների մասին չեն հիշում ՀՅԴ-ի ու ԲՀԿ-ի մասին խոսելիս։
Եվ ի դեպ, 2008թ. շատերն էին ասում, որ Արթուր Բաղդասարյանը Սերժ Սարգսյանի գրպանում է, բայց 2008-ի քարոզարշավի վերջում ՀՀ նախագահի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի միտինգները նվիրված էին հիմնականում Արթուր Բաղդասարյանին։ Վերջինիս իշխանության մոնոլիտից պոկելը էն ժամանակներից է սկսվել։ Դե հիմա էս մարդն էլ դժվար պոկվողներից է, ինչո՞ւ չեք ծափահարում նրան։ Տո լավ եք անում, հարցը դա չէ. Բա իր նախկին կոալիցիոն գործընկերներին ինչո՞ւ եք ծափահարում։ Երկակի ստանդարտնե՞ր եք կիրառում»։

Ситуация с партией «Оринац еркир» действительно нуждается в серьезном анализе. Многие считают недопустимым предоставление ей возможности играть в оппозиционные игры. Данный подход, конечно, стоит приветствовать. Но когда к этому вопросу точно также относятся те, кто активно поддерживает деятельность четверки парламентских сил, становится необходимым более детальное обращение к проблеме. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак», развивая тему.
«Говорят, что партия «Оринац еркир» была создана Сержем Саргсяном еще в половине 90-ых годов. Правильно говорят. Но и «Процветающая Армения» была создана Робертом Кочаряном. И если говорят, что она вышла из-под влияния последнего, то почему «ОЕ» не может выйти из-под влияния Сержа Саргсяна? Говорят: если Артур Багдасарян является оппозиционером, то почему ему дали возможность иметь телеканал? Правильно говорят. Но почему-то не приводят те же доводы относительно «Процветающей Армении» и АРФ Дашнакцутюн. И кстати, в 2008 году многие говорили, что Артур Багдасарян в кармане Сержа Саргсяна, но тогда на финальной стадии агитационной кампании митинги кандидата в президенты Левона Тер-Петросяна были больше посвящены Артуру Багдасаряну. Попытки оторвать последнего от власти начались еще в те времена. Ну, теперь этот человек из тех, кто трудно отрывается от власти, но почему не рукоплещете ему? Хорошо и делаете, вопрос не в этом. Но почему рукоплещете его бывшим партнерам по коалиции? Применяете двойные стандарты?», - отмечает «Айкакан жаманак».