Վենեսուելայի նախկին նախգահ Ուգո Չավեսին հայտարարել են իշխող Վենեսուելայի միասնական սոցիալիստական կուսակցության հավերժ առաջնորդ: Այս մասին հաղորդում են միջազգային լրատվամիջոցները:
Համապատասխան որոշումը Կարակասում կայացրել են կուսակցության 3-րդ համագումարի պատվիրակները: Երկրի ներկա նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն ընտրվել է կուսակցության նախագահ:
«Մենք մեր գերագույն գլխավոր հրամանատար Ուգո Չավեսին ճանաչում ենք որպես Վենեսուելայի միասնական սոցիալիստական կուսակցության հավերժ առաջնորդ եւ հիմնադիր նախագահ՝ ի նշան այն անչափելի ժառանգության, րը նա թողել է այս եւ հետագա սերունդների համար»,-հայտարարել է համագումարի պատվիրակներից մեկը:
Ուգո Չավեսը մահացել է 2013-ի մարտին, քաղցկեղից: Նա Վենեսուելան ղեկավարել է 14 տարի: Վերջին տարում երկրի տնտեսական վիճկը վատթարացել է:
Ընդդիմության կողմնակիցները բազմիցս բողոքել են բարձր գնաճի եւ աճող հանցավորության դեմ, որի համար նրանք մեղադրում են սոցիալիստների ձախողված քաղաքականությունը:

Бывшего венесуэльского президента Уго Чавеса объявили вечным лидером правящей Единой социалистической партии Венесуэлы. Об этом сообщают, международные СМИ.
Соответствующее решение приняли делегаты третьего съезда партии, проходящего в Каракасе. Нынешний президент страны Николас Мадуро был избран председателем партии.
«Мы признаем нашего верховного главнокомандующего Уго Чавеса вечным лидером и президентом-основателем ЕСПВ в знак признания того неизмеримого наследия, которое он оставил для этого и будущих поколений», — заявила одна из делегатов партии.
Уго Чавес скончался от рака в марте 2013 года после 14-летнего правления. С тех пор, как преемником Чавеса был избран Николас Мадуро, экономический кризис в Венесуэле ухудшился.
Сторонники оппозиции неоднократно протестовали против высокой инфляции и растущего уровня преступности, в которых они винят провальную политику социалистов.