Նիկարագուայի նախագահ Դանիել Օրտեգան կոչ է արել պատժամիջոցներ կիրառել Իսրայելի նկատմամբ Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների համար եւ խնդրել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին «դուրս վռնդել Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի ներսի դեւին»: Այդ մասին հաղորդում է  globovision.com-ը:
Օրտեգայի կարծիքով, Պաղեստինը վարչապետ Նեթանյահուի «խելագարության զոհն է», որի նպատակը «պաղեստինյան ժողովրդի ոչնչացումն է»: «Վարչապետ Նեթանյահուի ներսում հրեշ է նստել: Անհրաժեշտ է, որ Հռոմի պապը վռնդի դեւին, որպեսզի վերջինս հանգստանա», - նշել է Նիկարագուայի ղեկավարարը: Նա Գազայի հատվածում Իսրայելի գործողությունները համեմատել է նացիստների հանցագործությունների հետ:
Հիշեցնենք, որ Գազայի հատվածում Իսրայելի գործողությունը խլել է 1,4 հազար պաղեստինցիների եւ 60 իսրայելցիների կյանքեր:

Президент Никарагуа Даниэль Ортега призвал применить санкции в отношении Израиля за военную операцию в секторе Газа и попросил Папу Римского Франциска «изгнать дьявола» из премьер-министра Беньямина Нетаньяху. Об этом сообщает globovision.com.
По мнению Ортеги, Палестина «является жертвой безумия» премьер-министра Нетаньяху, целью которого является «уничтожение палестинского народа». «Внутри премьер-министра Нетаньяху, похоже, завелся демон. Необходимо, чтобы Папа Римский изгнал его, чтобы тот успокоился», - отметил глава Никарагуа. Он сравнил действия Израиля в Газе с ужасными преступлениями нацистов.
Напомним, что операция в секторе Газа стала одной из самых кровопролитных за последнее время, унеся жизни 1,4 тысяч палестинцев и 60 израильтян.